Kancléřka Merkelová otevřela nový most na Rujanu

Source
Zdeněk Polák
Publisher
ČTK
21.10.2007 09:55
Germany

Berlin

Berlín - Nový most na největší německý ostrov Rujana dnes slavnostně otevřela německá kancléřka Angela Merkelová. Údajně nejdelší most Německa měří 4,1 kilometru a má zjednodušit dopravu statisíců turistů, kteří na baltský ostrov každoročně proudí. Merkelová označila spojnici mezi severoněmeckým přístavním městem Stralsund a Rujanou za architektonické mistrovské dílo.
    Nový silniční most má nahradit stařičkou soustavu přemostění, komunikaci Rügendamm, jejíž první úseky pocházejí z roku 1936. Její součástí byl i zvedací most v úseku nad úžinou Ziegelgraben, jenž musel pravidelně ustupovat lodím, což způsobovalo velká zdržení a tvoření dlouhých kolon.
    Místní úřady pokládají most na Rujanu (Rügenbrücke) pro rozvoj místní turistiky a hospodářství za natolik zásadní, že uspořádaly velkolepé třídenní oslavy jeho otevření. Slavnost zahájil už v pátek stralsundský primátor Harald Lastovka, čest symbolického otevření mostu však připadla Merkelové, která byla do parlamentu zvolena právě za volební okrsky v tomto regionu.
    "Je to architektonické veledílo umožňující vzrušující pohledy z pevniny na ostrov a naopak," prohlásila Merkelová za přítomnosti zhruba tisícovky hostů a zhruba 5000 místních občanů při slavnostním aktu.
    Vrcholem celých slavností, jichž se má ve Stralsundu a na břehu Rujany zúčastnit na 250.000 lidí, bude dnešní večerní ohňostroj a koncerty populárních skupin. Do neděle ještě bude železobetonová stavba patřit pěším zájemcům o prohlídku, od pondělí však už na tříproudou silnici vyjedou první automobily.
    Skutečná zatěžkávací zkouška stavební dílo čeká až v létě, kdy se na Rujanu i do Stralsundu, jenž byl v roce 2002 zapsán na seznam světových kulturních památek UNESCO, sjíždějí turisté ze všech koutů Německa. Jenom na Rujaně ročně stráví dovolenou 1,3 milionu lidí.
    Nové propojení ostrova s pevninou přišlo německou státní pokladnu na 120 milionů eur (zhruba 3,3 miliardy korun). Dílo, které pohltilo 180.000 tun betonu a 22.000 tun oceli, se budovalo tři roky. Tvoří je několik přemostění, viaduktů a pozemních silnic postavených na umělých náspech; každá část byla postavena jiným postupem, i když celkově stavba působí sourodě.
    Nejimpozantnější částí Rügenbrücke je překlenutí úžiny Ziegelgraben mezi Stralsundem a ostrůvkem Dänholm. V tomto 583 metrů dlouhém úseku jde o zavěšený most, který v délce 330 metrů překlenuje vodní hladinu. Smělá konstrukce je zavěšena na 128 metrů vysokém pylonu, z něhož harfovitě vybíhají ocelová lana. Most se nad hladinou moře klene ve výšce 42 až 50 metrů, takže pod ním mohou proplouvat obří nákladní lodě, které se stavějí v místních loděnicích a putují odtud do celého světa.
    Obdiv však zaslouží i některé technické finesy, jimiž je silniční dílo prošpikováno. Dopravu na silnici bude sledovat 35 kamer a provoz na mostě se bude usměrňovat ze 150 kilometrů vzdálené dopravní centrály v  městečku Petersdorf. Například prostřední jízdní pruh se bude využívat podle potřeby buď v jednom nebo druhém směru, anebo vůbec. Kromě kamer bylo na most instalováno 17 světelných panelů s dopravními značkami, aby se mohly operativně podle hustoty provozu a počasí měnit směr jízdy v jednotlivých pruzích i  maximální povolená rychlost.
0 comments
add comment