K úmrtí Terence Rileyho

Publisher
Petr Šmídek
01.06.2021 08:00
USA

Miami

Terence Riley
Keenen/Riley Architects

V úterý 18. května 2021 zemřel ve věku 66 let na náhlé srdeční selhání americký architekt a kurátor Terence Riley, který se podílel na výstavbě dvou významných amerických muzeí MoMA a PAMM.
Vyrůstal ve Woodstocku ve státě Illinois. O architekturu se začal zajímat při procházkách Chicagem, kde jej zaujaly stavby Franka Lloyda Wrighta a Ludwiga Miese van der Rohe, jimž později věnoval monografickou výstavu v MoMA. V 80. letech studoval architekturu na University of Notre Dame v Indianě a na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. První pracovní zkušenosti získal v newyorské kanceláři Marcela Breuera. V době největšího rozpuku postmoderny založil společně se svým spolužákem z Kolumbijské univerzity Johnem Keenenem architektonický ateliér Keenen/Riley. První kurátorské zkušenosti sbíral zkušenosti sbíral v architektonické galerii Arthura Rosse na Kolumbijské univerzitě, kde přichystal monografickou výstavu americko-francouzskému modernistovi Paulu Nelsonovi.
V roce 1991 jej Philip Johnson pověřil vedením architektonických sbírek newyorské MoMA, kde se podílel na významném rozšíření instituce podle projektu Yoshio Taniguchiho a současně pomáhal založit program pro mladé architekty MoMA/P.S.1. V prestižní pozici Philip Johnson Chief Curator setrval až do roku 2006, kdy přešel na Floridu, a vedl zde Pérez Art Museum v Miami, přičemž stál u zrodu nového muzea podle návrhu Herzog & de Meuron.
Za 15 let v pozici hlavního kurátora MoMA přichystal výstavy známých osobností jako Frank Lloyd Wright nebo Mies van der Rohe, ale také představil publiku do té doby nepříliš známé architektky Jeanne Gang a Kazuo Sejima nebo přivedl ze zahraničí architekty Rema Koolhaase a Herzog & deMeuron. Věnoval se také tématu světla v architektuře, výškových budov a moderní španělské scéně. Vedle vlastní projekční praxe vyučoval také na Harvardově univerzitě a byl častým hostel ateliérových kritik na škole architektury na univerzitě v Miami.
0 comments
add comment

Related articles