EU zkoumá možný dumping čínského aglomerovaného kamene

Publisher
ČTK
30.06.2013 12:45
Belgium

Brusel

Brusel - Evropská unie zahájila další vyšetřování levného čínského dovozu. Evropská komise dnes uvedla, že začne zkoumat, zda čínští výrobci aglomerovaného kamene používaného k obkladům v interiérech neprodávají v Evropské unii své produkty za dumpingové ceny. Tento měsíc už Brusel uvalil sankční cla na dovoz levných čínských solárních panelů.
    Komise zahájila vyšetřování v reakci na stížnost, kterou k ní minulý měsíc podalo evropské sdružení výrobců aglomerovaného kamene A.St.A. To má 15 členů, z toho šest z Itálie a po dvou ze Španělska a Turecka. A.St.A. si stěžuje na to že, že čínští producenti prodávají na evropském trhu své zboží "pod férovou cenou" , nebo dokonce pod svými náklady.
    Trh aglomerovaného kamene v EU má roční hodnotu 480 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a čínský dovoz se na něm podílí asi devíti procenty. Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že pro komisi jde o malý až střední případ.
    Aglomerovaný kámen se vyrábí ze směsi kamenného prachu a odštěpků, spojené polymerovou pryskyřicí. Bývá levnější, méně porézní a tvrdší než přírodní kámen jako žula nebo mramor.
    Evropská komise v polovině června uvalila na dovoz čínských solárních panelů antidumpingová cla v počáteční výši 11,8 procenta. Pokud se Brusel a Peking do dvou měsíců nedohodnou na řešení sporu, cla se v srpnu v průměru zvýší až na 47,6 procenta. Čína na to reagovala zahájením vyšetřování dovozu evropských vín.
0 comments
add comment