EU pracuje na vzniku značky "evropské kulturní dědictví"

Source
Tomáš Pirkl
Publisher
ČTK
21.11.2008 17:00
Belgium

Brusel

Brusel - Evropská unie chce v budoucnu vytvořit vlastní soubor památek evropského kulturního dědictví po vzoru UNESCO, které ve svém seznamu zahrnuje památky z celého světa. V Bruselu to dnes řekl český ministr kultury Václav Jehlička. Praha už podle něj vybrala čtveřici prvních českých zástupců: moderní historické jádro Zlína, železárny z Vítkovic, zámek Kynžvart a také Vysokou u Příbrami, která je spjatá se světově proslulým českým hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem.

    Jehlička zdůraznil, že cílem unijního projektu není soupeření se seznamem UNESCO. "Bude to trochu odlišná rovina a nebude konkurovat světovému kulturnímu dědictví," prohlásil.
    Podle něj se má vytvořit síť evropských památek, které měly nějaký význam pro Evropu, pro její historii a rozvoj. "Nesoustřeďujeme se jen na památky a jejich obnovu, ale taky na osoby spjaté s místy, na myšlenky, které vzešly z určitých lokalit," dodal český ministr.
    Zlínské moderní historické jádro Češi zvolili kvůli baťovské architektuře, která znamenala významný počin v české kultuře i dějinách české architektury. Vysokou u Příbrami vybrali díky světoznámému hudebníkovi. "Vkládáme do evropského kulturního dědictví osobnost Antonína Dvořáka, spojeného s tímto místem," řekl Jehlička.
    Vítkovické železárny zase označil za nesmírný poklad v oblasti industriální architektury. Zámek Kynžvart je pak významnou kulturní památkou, ale zároveň je spjat i s osobou knížete Metternicha a s důležitými jednáními o budoucnosti Evropy v historii.
    V budoucnu by se k nim mohlo podle ministra přidat slavkovské bojiště z napoleonských válek či další české památky.
    Plánu, kterému dnes dali zelenou ministři kultury, se nyní bude věnovat Evropská komise. Ta by za českého předsednictví, které připadá na první půlrok příštího roku, měla myšlenku převést do konkrétní podoby. Definitivní schválení pak čeká unii asi nejdříve za Švédů, kteří Čechy v předsednickém křesle vystřídají ve druhé půlce roku 2009.
0 comments
add comment

Related articles