Egyptu se nelíbí, že pyramidy musí znovu bojovat o post divu světa

Publisher
ČTK
29.01.2007 11:10
Egypt

Cairo

Káhira - Egypt má výhrady k vybírání nových sedmi divů světa. Nelíbí se mu, že pyramidy v Gíze - poslední ze starých divů planety, který stojí - musí o místo mezi vyvolenými znovu soutěžit. Podle názoru egyptských představitelů by pyramidy měly patřit mezi divy světa automaticky.

    Soutěž o nové klenoty lidského umu vyhlásila švýcarská nadace New7Wonders Foundation v roce 2005. Do nejužšího výběru se dostalo 21 staveb, pro něž mohou lidé hlasovat telefonicky, na internetových stránkách www.new7wonders.com nebo prostřednictvím SMS do začátku července. Vítěz bude vyhlášen symbolicky 7. 7. 2007 v portugalském Lisabonu.
    Mezi 21 vyvolených se dostaly moderní stavby jako pařížská Eiffelova věž, newyorská Socha svobody nebo budova opery v  australském Sydney i starší památky jako jordánské skalní město Petra, britský kruh megalitů Stonehenge, aténská Akropole, kambodžský chrám Angkor Vat či právě egyptské pyramidy.
    S jejich zařazením do soutěže však nesouhlasí například šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky a přední egyptolog Zahí Havás, podle něhož jsou pyramidy "živoucím srdcem lidstva a nepotřebují být vybírány mezi světové divy". Egyptští činitelé se také před časem odmítli setkat s  pořadateli ankety. Podle mluvčí nadace navíc nepovolili jejímu vedoucímu, švýcarskému podnikateli Bernardu Weberovi, uspořádat tiskovou konferenci u  pyramid.
    Pořadatelé se ale brání egyptským výhradám. Smyslem tohoto podniku je podle nich zvýšit celosvětový zájem o kulturu a historii. "Soutěž není o tom, odebrat něco, ale o tom, přenést něco do moderní doby," uvedla podle agentury AP mluvčí nadace Tia Vieringová.
    Původních sedm starověkých divů světa vyhlásil ve druhém století před naším letopočtem helénský filozof Filón Byzantský. Vedle hrobek egyptských faraonů k nim patřily Semiramidiny zahrady v Babylonu, Artemidin chrám v Efesu, socha Dia v Olympii, maják na ostrově Faru u Alexandrie, Rhodský kolos a mauzoleum v maloasijském Halikarnássu.
0 comments
add comment