Centrum ukrajinské Oděsy je nově na seznamu světového dědictví UNESCO

Publisher
ČTK
26.01.2023 07:50
France

Paris

Paříž - Historické centrum ukrajinského přístavního města Oděsa je nově na seznamu světového dědictví UNESCO, které je v ohrožení. Na dnešním mimořádném zasedání příslušného výboru v Paříži návrh podpořilo šest z 21 zemí, 14 se zdrželo hlasování a Rusko jako jediné hlasovalo proti. Informovala o tom agentura AFP.


Udělení nového statusu by mohlo Oděse pomoci ochránit tamní kulturní dědictví, které je od ruské invaze na Ukrajinu ohroženo. Městu to umožní přístup k mezinárodní finanční a technické pomoci.

Oděsa leží na pobřeží Černého moře a je třetím největším ukrajinským městem. K místním památkám patří Potěmkinovy schody, několikakilometrový labyrint katakomb či budova divadla. Od začátku ruské invaze bylo město několikrát terčem bombardování. Loni v červenci byla zničena část velké skleněné střechy a oken Oděského muzea výtvarného umění z roku 1899, uvedla agentura Reuters.

"Oděsa, svobodné město, světové město, legendární přístav, který zanechal stopu v kinematografii, literatuře a umění, se tak dostala pod posílenou ochranu mezinárodního společenství," uvedla v prohlášení generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová.

Rusko na dnešním jednání kritizovalo ukrajinskou přihlášku za "povrchní dokumentaci", která vznikla "zkopírováním a vložením stránky Wikipedie" o Oděse. Představitel Ruska také obvinil ukrajinské úřady, že v Oděse "samy ničí památky".

Kandidaturu Oděsy loni v říjnu oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
0 comments
add comment