Baconův triptych vytvořil nový aukční rekord 2,9 miliardy Kč

Publisher
ČTK
13.11.2013 20:30
USA

New York

New York - Newyorská aukční síň Christie's v úterý večer místního času (v noci na dnešek SEČ) vydražila triptych irsko-britského malíře Francise Bacona Three Studies of Lucian Freud (Tři studie Luciana Freuda) za 142,4 milionu dolarů (takřka 2,9 miliardy Kč). Rekordní suma o více než 22 milionů dolarů (přes 443 milionů Kč) překonala dosavadního aukční uměleckou jedničku - obraz Výkřik od Edvarda Muncha.
    Vydražený triptych z roku 1969 nebyl doposud nikdy nabízen v aukci. Zachycuje malíře Luciana Freuda, vnuka zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda, a je považován za jedno z největších Baconových děl. Očekávalo se, že by mohlo vynést 90 milionů dolarů (1,8 miliardu Kč), výsledná částka ale odhad o třetinu překonala.
    "Je to historický okamžik," prohlásil podle agentury AFP dražitel Jussi Pylkkanen. Jméno nového majitele síň podle zvyku nezveřejnila.
    Dražba rekordní položky trvala podle Christie's pouhých šest minut a o získání cenného triptychu se po telefonu utkalo sedm zájemců, kteří ve vteřinových intervalech přihazovali milionové částky. Sama aukční síň si jeho vydražením podle agentury DPA přišla na téměř 15 milionů dolarů (302 milionů Kč) na aukčních poplatcích.
    V roce 2008 se jiný Baconův triptych podařilo prodat za 86,3 milionu dolarů (přes 1,7 miliardy Kč), což byla doposud nejvyšší částka za poválečné výtvarné dílo. Podle britského tisku byl kupcem obrazu Triptych 1976 ruský miliardář Roman Abramovič.
    Dnes jiný Baconův triptych překonal dosavadní absolutní aukční rekord z loňského roku, kdy slavný Výkřik norského malíře Edvarda Muncha neznámý kupec vydražil za 119,9 milionu dolarů (přes 2,4 miliardy Kč). Zajímavostí podle DPA je, že zatímco Munchův obraz zná téměř každý, o Baconovu dílu vědí spíše jen odborníci. Tryptych navíc nebyl dlouhou dobu pohromadě a jeho jednotlivé části se nacházely na různých místech.
    Skládá se ze tří obrazů - každý dva metry vysoký a metr a půl široký - znázorňujících sedícího Freuda v různých pozicích. Freudův obličej je na nich ale přemalován, jak bylo pro Baconovu tvorbu typické.
    "Je to skutečné mistrovské dílo a jedna z nejúžasnějších maleb, která byla v současné generaci v aukci vydražena," prohlásil podle BBC vedoucí sekce poválečného a současného umění evropské kanceláře Christie's Francis Outred.
    Francis Bacon, který se proslavil expresivními obrazy plnými hrůzy, násilí a absurdity, je označován za jednoho z největších malířů 20. století. S berlínským rodákem Lucianem Freudem se od roku 1945 přátelil a vzájemně se několikrát portrétovali. "Je to připomínka jejich vztahu a vzdává hold kreativní a emocionální spřízněnosti mezi těmito dvěma umělci," poznamenal k triptychu Outred.
    Podle DPA skončil rekordně zřejmě i celý dražební večer v Christie's, když se prodala díla za celkovou sumu téměř 692 milionů dolarů (skoro 14 miliard Kč).
    Ačkoli se Baconův triptych stal nejvýše vydraženým dílem, absolutně nejdražším prodaným dílem je od roku 2011 plátno Paula Cézanna Hráči karet, které rodina katarského emíra zakoupila údajně za více než 250 milionů dolarů (asi 4,7 miliardy korun) od soukromého sběratele. S velkým odstupem poté následuje obraz Pabla Picassa s názvem Sen, který letos v březnu koupil za 155 milionů dolarů (3,1 miliardy korun) známý americký finančník Steven Cohen. Prodávajícím byl další americký miliardář a podnikatel Steve Wynn.
0 comments
add comment

Related articles