Architekt Frank Gehry oslaví 85. narozeniny

Publisher
ČTK
27.02.2014 11:25
Frank Owen Gehry

Frank Owen Gehry, Guggenheimovo muzeum v Bilbau, 1993 - 1997
Toronto/Praha - Domy architekta Franka Gehryho, kterému bude 28. února 85 let, představují všude turistické atrakce. Rozvlněné stavby, mnohdy připomínající sochy, totiž patří ke skvostům světové architektury. Gehryho rukopis nese i pražský Tančící dům na Rašínově nábřeží, kde se architekti nechali volně inspirovat fasádami okolních domů, vesměs secesních a s věžičkami. Udělali prosklenou věž a uprostřed ji zúžili, až začala připomínat ženské tělo.

    K nejznámějším dílům kanadsko-amerického architekta patří koncertní hala Walta Disneyeho v Los Angeles, která se tyčí v centru města jako obrovitý železný květ. Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau pak připomíná vesmírný koráb: jeho konstrukce z vápence, skla a kovu je pokrytá panely z titanového plechu. A zvláštně tvarovaný želatinový dortík zase vypadá Gehryho dům v americkém Seattlu s názvem Experience Music, s modrými, červenými, stříbrnými a blyštivými stěnami, které se vlní jako záclony ve větru a nepoznají pravý úhel.
    Gehry se narodil 28. února 1929 jako Ephraim Owen Goldberg, v dědečkově torontském železářství zkoumal vnitřnosti rozbitých opékačů topinek a hodin, z náhradních dílů stavěl pohádková města. Otci obchody nešly, tak se vypravili do Los Angeles. Gehry tam přes den po domech instaloval prefabrikátové jídelní kouty a po večerech studoval architekturu na Jihokalifornské univerzitě. Někdejší vášnivý hokejista a obdivovatel Jaromíra Jágra působil i v oblasti papírového designu, židlím z vlnité lepenky dal názvy jako Krosček, Vysoká hůl či Power Play.
0 comments
add comment

Related articles