Aj Wej-wej navrhl na dálku Serpentine Gallery Pavilion

Publisher
ČTK
02.06.2012 12:50
United Kingdom

London

foto: Iwan Baan
Londýn - Známá londýnská galerie Serpentine otevřela ve čtvrtek jako každoročně letní pavilón, který tentokrát navrhl zřejmě nejznámější současný čínský výtvarník Aj Wej-wej. Nemohl se otevření zúčastnit, protože je v  Číně obviněn z daňových úniků a nesmí cestovat. Celý projekt připravoval prostřednictvím internetového spojení Skype.
     Přechodný pavilon je pravidelnou letní atrakcí galerie Serpentine v Kensingtonských zahradách vedle Hyde Parku. Navrhuje ho vždy některý současný známý architekt. V roce 2010 to byl Francouz Jean Nouvel, loni Švýcar Peter Zumthor.
     Aj spolupracoval s  architektonickým atelierem Herzog & de Meuron. "Chtěli jsme vytvořit něco, co má pokojný zevnějšek a složitou vnitřní strukturu, jako když archeologové odhalují podzemní stavbu," řekl Aj agentuře Reuters v Pekingu.
     "Ukazuje to, že v architektuře nejde jen o prostor a tvar, ale také o okolnosti, v jakých se nacházíme, o náš duševní stav, o politické pozadí," dodal čtyřiapadesátiletý umělec.
     Aj Wej-wejova stavba má dvě úrovně. Vrchní tvoří oválná ocelová plochá střecha s mělkou vrstvou vody odrážející nebe, která je jen nízko nad trávníkem. Pod ní je prostor vyplněný schody a lavičkami obalenými korkem, kde mohou návštěvníci sedět a bavit se.
     Architekti doufají, že návštěvníky bude prostor mást a bude se jim přitom líbit. "Lidé chodí okolo, sednou si...vyměňují si dojmy, to může dobrá architektura poskytnout," řekl jeden z  architektů Pierre de Meuron.
     S Aj Wej-wejem spolupracovali už na pekingském olympijském stadionu. Nyní pavilon společně připravovali půl roku a s  Aj Wej-wejem komunikovali prostřednictvím Skype.
     "Za takových výjimečných okolností je mimořádně důležité, že jsem jako podezřelý, jako státem podezřelý... užíval moderní technologie, abych mohl spolupracovat s nejlepším architektonickým atelierem," řekl Aj Wej-wej. Připustil ale, že by býval rád přijel na slavnostní otevření pavilonu.

> více informací
0 comments
add comment

Related articles