Výstava URBANIA v Brně odhalí, jak vypadá správa a rozvoj města

Publisher
ČTK
02.09.2021 21:05
Czech Republic

Brno

Brno – Interaktivní výstava URBANIA v Brně nabídne od 6. září do 3. října svým návštěvníkům možnost vyzkoušet si správu města. Expozice v někdejší brněnské káznici v Bratislavské ulici je zdarma, nutná je ale předchozí registrace na webových stránkách výstavy. Výstavu může naráz navštívit až osm lidí. Skupina pak na necelé dvě hodiny převezme správu imaginárního města a bude se podílet na jeho rozvoji.


"Hlavní motivací pro vytvoření této výstavy byla spolupráce se zahraničními partnery. Viděli jsme, že nemají zásadně odlišné postupy, větší rozpočty nebo vzdělanější lidi. Hlavní rozdíl je v kultuře práce a nastavení mysli. Tohle všechno jsme se snažili rozdělit do principů, které zde nabízíme k diskusi," přiblížil jeden z autorů expozice Adam Pajgrt z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha), který chce veřejnosti přiblížit infrastrukturu města.

V potemnělé místnosti je osm panelů – čtvrtí, u kterých se účastníci vystřídají. Každý zastupuje jeden princip správy města. Setkají se s komunikací, participací, organizací, mezisektorovou spoluprací, strategií nebo pilotními projekty.

S potřebami města se účastníci seznámí například posloucháním názorů na nově vybudované komunitní centrum nebo fiktivním videohovorem s babičkou – účastnicí nového projektu pro seniory. Po návštěvě všech stanovišť členové skupiny diskutují. "Výstava nám dává možnost díky debatě s účastníky poznat, co obyvatelé od správy města očekávají. Chceme ukázat, že nám na budoucnosti Brna skutečně záleží," řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

"Výstava je určena všem, kteří chtějí získat ucelenější a jasnější představu o tom, co všechno správa města obnáší i jakým úskalím úředníci čelí," vysvětlil Pajgrt. IPR Praha výstavu do Brna zapůjčil. URBANIA zažila premiéru loni v hlavním městě a letos v létě zamířila také do Písku.
0 comments
add comment

Related articles