Výstava představuje spojení přírody a současného umění v Norsku

Publisher
ČTK
18.02.2016 11:30
Czech Republic

Prague

Reiulf Ramstad Arkitekter, Selvika / národní turistická cesta, projekt 2007, dokončeno 2012

Praha - Instalace současného umění, originální visuté vyhlídky či odpočívadla, která zdobí krajinu v Norsku, představuje nová výstava v Galerii Jaroslava Fragnera. Projekt Artscape Norway, jehož je výstava součástí, chce být i inspirací pro Českou republiku, kde jsou stále hlavními turistickými dominantami a lákadly pomníky, rozhledny či horské boudy. Norskou situaci ukazují na výstavě velké fotografie a film, doplní ji i konference, která bude hledat, jak vylepšit prostředí pražského Vítkova.

Na norské koncepci umění v přírodě spolupracovali ekologové, krajinní architekti, historikové umění, odborníci na turistický ruch a samospráva. Instalace byly vybírány v architektonických soutěžích určených primárně mladým architektům. Do projektu se postupně zapojili i světově známí umělci, jako třeba britský sochař Tony Cragg, indický umělec Anish Kapoor nebo Ital Luciano Fabro.
Na spojení turistického ruchu, ochrany přírody a současného umění Norsko podle pořadatelů výstavy vsadilo již v roce 1994. Tamní úřady založily 18 národních turistických tras, které dohromady měří přes 2000 kilometrů a protínají celou zemi. Na jejich trasách jsou artefakty a stavby vytvořené mladými tvůrci z celého světa - odpočívadla, vyhlídky, schodiště, sestupy k řekám a jezerům, kavárny a další užitkové stavby.
Kreace z norské krajiny na výstavě přibližují fotografie tří autorů, jež jsou podle pořadatelů samy o sobě uměleckými díly. Vytvořili je česko-norský fotograf Jiří Havran, v Česku působící autor Filip Šlapal a norský fotograf Jarle Waehler. Jejich velkoformátové snímky v galerii doplňuje dokument Zemí mrazivých vyhlídek mladého filmaře Jana Strejcovského a videa přibližující realizaci vybraných artefaktů na norských národních turistických trasách, veřejných prostranstvích i ve volné krajině.
Projekt Artscape Norway vznikal jako putování za těmito uměleckými počiny po celém Norsku a zprostředkovává možnost jiného pohledu na krajinu a veřejná prostranství. Doplní ho ještě dvoudenní workshop a konference na pražském Vítkově na téma možností estetizace konkrétní krajiny - vrchu Vítkova, do nějž se zapojí čeští i norští umělci.

0 comments
add comment

Related articles