Výstava nabízí pohled na jihlavské domy ze začátku 20. století

Publisher
ČTK
06.09.2019 13:50
Czech Republic

Jihlava

Jihlava – Vývoj Jihlavy po druhé světové válce se negativně odrazil na vzhledu města, řekla Michaela Pacherová, autorka výstavy Jihlavští stavitelé vlastní rukou. Město podle ní mohlo přitom aspirovat na živé centrum inspirované Vídní. Stavby ze začátku minulého století tomu odpovídaly. Přesvědčit se o tom mohou od dneška návštěvníci Oblastní galerie Vysočiny. Výstava, která vznikla ve spolupráci s okresním archivem, bude přístupná do 13. října.


Cílem výstavy je podpořit zájem veřejnosti o jihlavskou architekturu z přelomu 19. a 20. století. Tvoří ji čtyři desítky ručně kreslených historických plánů čelních fasád vybraných domů z pera významných místních stavitelů. Doplňují je fotografie nebo mapa města z roku 1924, která vede návštěvníky k jednotlivým domům. Výstava je určená laikům i odborné veřejnosti, včetně architektů a studentů stavebních škol či estetiky.

Pacherová se jihlavským domům věnovala už ve své bakalářské práci. Později na ní postavila sérii komentovaných procházek městem, které se konaly ve spolupráci s galerii. Výstava na ně volně navazuje. Vznikla díky Státnímu okresnímu archivu Jihlava, kde jsou plánky uložené.

Před instalací v galerii všechny prošly rukama restaurátorů. Mezi nejpůsobivější patří nákres domu v Tolstého ulici postavený v roce 1911 podle návrh architekta Josefa Kubičky. Jeho dnešní podoba se ale dokonale vyvedenému návrhu v jemné barevnosti příliš nepodobá. Své cenné prvky ale neztratil. Nedostatek péče mu podle Pacherové možná prospěl. "Díky tomu, že se na něj teď 50 let nesáhlo, tak tam ty detaily jsou zachované," řekla.

Jihlava byla centrem německého jazykového ostrova a podle Pacherové ji tak po druhé světové válce a odsunu Němců čekal podobný osud jako Sudety. Přerušená vazba mezi obyvateli a místem, kde žijí, se podepsala i na necitlivosti zásahů vůči domům, ulicím a náměstí.

Zatímco kolem roku 1900 se v Jihlavě díky vzmáhajícímu se průmyslu stavěly výstavní vily, v druhé polovině 20. století se město dočkalo mimo jiné stavby Prioru uprostřed hlavního náměstí.

Jihlava podle Pacherové přišla o některé cenné stavby i v posledních letech, kdy byl stržen funkcionalistický pavilon nemocnice navržený Bohuslavem Fuchsem nebo kasárna vystavěná podle projektu Franze Grubera na konci 19. století. Pozitivní zprávou jsou naopak zdařilé rekonstrukce některých budov nebo zachování skladiště u vlakového nádraží, ze kterého je od letošního roku kulturní památka.
0 comments
add comment