V Brtnici začala výstava Josef Hoffmann-Donald Judd

Source
Jaroslava Mikešová
Publisher
ČTK
02.06.2008 13:55
Czech Republic

Havlíčkův Brod

Brtnice (Jihlavsko) - V rodném domě architekta a designéra Josefa Hofmanna v Brtnici na Jihlavsku dnes byla zahájena výstava Josef Hoffmann-Donald Judd: Hypotéza. Díla výjimečného amerického umělce Judda (1928 až 1994) a architekta a návrháře Hoffmanna (1870 až 1956) jsou na výstavě konfrontována na výběru nábytkových kusů a kresebných návrhů. Pro návštěvníky ji připravilo Muzeum užitého umění ve Vídni ve spolupráci s Moravskou galerií v  Brně.
    Součástí vernisáže, na níž přijely desítky tuzemských i  zahraničních turistů, byl koncert a také výtvarná dílna inspirovaná tvorbou obou umělců. Zájemci si mohli ve dvoře pod lipami z dvoubarevných tubusů a dalších geometrických tvarů vytvořit minimalistický nábytek, či sochu.
    "Judd od 60. let zkoumal možnosti uměleckého vyjádření, zajímala ho plocha, geometrické tvary a jejich uplatnění v prostoru. Pracoval s různými materiály od plastu přes kovy až po beton," řekla ČTK galeristka Martina Straková. Známý je zejména svými "specific objects" - skříňovými soubory z oceli, dřeva, hliníku a plexiskla. Tvorbu obou výtvarníků spojuje především postupný vývoj směrem k redukci formy, architektonický přístup k tvorbě a hra s objemem a plochou.
    Muzeum Josefa Hoffmanna v Brtnici funguje třetí sezonu jako společné pracoviště vídeňského Muzea užitého a současného umění (MAK) a Moravské galerie v Brně, řekla ČTK starostka Brtnice Marie Kružíková. Od roku 2005 se v domě pravidelně konají výstavy sledující témata Hoffmannovy tvorby a jeho odkazu. Moravská galerie v Brně a vídeňské muzeum připravují společně novou koncepci stálé expozice, která bude v brtnickém muzeu otevřena v příštím roce.
    Neobvyklý zážitek čeká návštěvníky muzea také 27. června, kdy tam galerie pořádá na závěr školního roku Muzejní noc. Její součástí budou také módní přehlídky studentů uměleckoprůmyslové školy v Heleníně.
0 comments
add comment

Related articles