V Benátkách v sobotu začne bienále, ČR zastoupí Kolíbal

Publisher
ČTK
08.05.2019 20:45

Praha – V Benátkách začne v sobotu 58. ročník mezinárodního bienále současného umění. Českou republiku bude v pavilonu, který země sdílí se Slovenskem, reprezentovat Stanislav Kolíbal. Největší přehlídka svého druhu potrvá do 24. listopadu. Třiadevadesátiletý Kolíbal, který se narodil ve stejném roce, kdy Československo svůj pavilon v zahradách benátského hradu otevřelo, připravil pro Itálii retrospektivu svého díla.


Téma letošního bienále je stará čínská kletba Přál bych vám žít v zajímavých časech, která odkazuje k dobám nepokojů a nejistoty. Čas je i jedním ze základních elementů Kolíbalova díla a různé doby přinášely v jeho životě odlišné pohledy na vnímání tvorby.

Československý pavilon patří k nejstarším v benátských zahradách, postavil ho v roce 1925 Otakar Novotný. Od rozdělení Československa se Česko v přípravě expozice v pavilonu střídá se Slovenskem, po čtyřech letech tedy letos expozice byla v gesci Národní galerie Praha. Otevření pavilonu se tradičně účastní vedení NGP i zástupci ministerstva kultury, všechny národní pavilony se postupně otevírají novinářům a odborníkům tři dny předtím, než se brány v sobotu otevřou veřejnosti.

Po odvolání ředitele NGP Jiřího Fajta je pověřen řízením galerie jako krizový manažer Ivan Morávek. Galerie v tiskové zprávě uvedla, že Morávek pověřil zastoupením NGP komisaře Českého a Slovenského pavilonu Adama Budaka. Morávek oznámil, že se zahájení v Benátkách nezúčastní z pracovních důvodů. Ministr kultury Antonín Staněk se otevření české expozice zúčastní.

"Mrzí mě, že se nezúčastním této světové přehlídky umění. Současné úkoly a povinnosti, jejichž cílem je stabilizace instituce či zafixování letošního výstavního plánu, mi bohužel účast časově ani kapacitně neumožňují," uvedl Morávek.

Stanislav Kolíbal je představitelem konceptuálního umění, významnou osobností českého umění posledních několika desetiletí. Jeho díla nazývají historikové umění emocionální geometrií, od figurální plastiky prošel přes studium přírodních tvarů k minimalistickému jazyku geometrie a abstrakce. Porota jeho projekt, jímž bude ČR v Benátkách reprezentovat, vybrala z 23 přihlášených.

"Moje účast na tomto bienále je vlastně náznakem malé retrospektivy. Nejstarší exponát je z roku 1963 a dva exponáty vznikly vloni. Jako začátek jsem zvolil rok 1963, neboť tehdy jsem začal vlivem spolupráce pracovat na architektonických úkolech s geometrií," řekl v lednu Kolíbal na tiskové konferenci. Kurátorem projektu je rakouský historik umění Dieter Bogner.

Benátské bienále přiláká vždy přes půl milionu mezinárodních návštěvníků. Poprvé se konalo v roce 1885.
0 comments
add comment

Related articles