Česko bude na bienále v Benátkách reprezentovat Stanislav Kolíbal

Publisher
ČTK
01.10.2018 18:00
Czech Republic

Prague


Praha - Českou republiku bude na příštím mezinárodním bienále výtvarného umění v Benátkách reprezentovat dílo dvaadevadesátiletého sochaře Stanislava Kolíbala. ČTK to dnes sdělila Tereza Ježková, mluvčí Národní galerie, která se o program v československém pavilonu spolu se slovenskou stranou střídavě stará. Porota vybrala Kolíbalův projekt z 23 přihlášených. Na druhé a třetí místo zvolila projekty Matthewa Witkovského a Jana Švankmajera. Bienále začíná v Benátkách 11. května příštího roku.

"Jsem rád, že jsem byl vybrán, i když se tak stalo v mém pokročilém věku. Je pro mě ctí uvést svoji práci v Českém a Slovenském pavilonu na tak prestižní přehlídce umění, jakou je benátské bienále. Účast je pro mě výzvou a pevně věřím, že budu schopný představit podstatu mé mnohaleté tvorby kombinací starších prací s těmi zcela novými v projektu, který reaguje na prostor pavilonu architekta Otakara Novotného,"
uvedl Kolíbal.

Porota podle mluvčí volbou Stanislava Kolíbala ocenila celoživotní dílo průkopníka českého avantgardního umění, které neustále ovlivňuje i nejmladší uměleckou generaci.

"Kolíbalův návrh podtrhuje mistrovskou architekturu československého pavilonu architekta Novotného a zároveň koncepčně reaguje na kurátorské téma příštího bienále, jímž je umění jako možná odpověď na složitost dnešní doby,"
uvedli porotci. Kolíbalovu tvorbu a umělecký názor charakterizují jako pokorné. "Dílo Stanislava Kolíbala obstojí na jakékoli mezinárodní výstavě, jeho význam je ale také specificky lokální. Tvorba z poloviny 60. let nebyla, s ohledem na politickou situaci v Československu, v době svého vzniku ceněna, a tak představení Kolíbala na bienále je šancí tuto skutečnost napravit a oslavit zároveň dílo, které pokračuje i po další generace," uvedla členka komise, ředitelka Gulbenkian Musea v Lisabonu Penelope Curtisová.

Bienále v Benátkách přiláká ročně více než půl milionu návštěvníků. První ročník se konal v roce 1895, Československo se ho účastní již od roku 1920. Český a Slovenský pavilon architekta Otakara Novotného z roku 1926 patří podle Národní galerie mezi nejcennější stavby v areálu Giardini di Castello.
0 comments
add comment

Related articles