Na 18. bienále architektury vyšle Česko laboratoř ukazující problémy mladých architektů

Publisher
ČTK
30.06.2022 22:25
Czech Republic

Prague


Praha – Na 18. bienále architektury v Benátkách v roce 2023 bude Českou republiku reprezentovat projekt s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future. Dílo od mladých kurátorek a architektek Karolíny Pláškové a Elišky Pomyjové a designera a pedagoga Jana Netušila poukazuje na problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni. Otevřenou výzvu k účasti na bienále vyhlásila v květnu Národní galerie (NG) Praha. ČTK o tom dnes informovala mluvčí NG Eva Sochorová.


Vybrané řešení se zabývá problémy architektonické profese v současnosti. Jedná se například o množství přesčasů, noční práce, chybějící sociální zajištění nebo neplacené stáže. Ve výstavním prostoru zrekonstruují znepokojující prostředí architektonické kanceláře s napojením na on-line prostředí. Webová stránka poskytne vizualizace dat a bude sloužit jako fórum pro veřejnost. Publikace shrne mezinárodní výzkum k danému tématu.

"Hledali jsme nejvhodnější koncept na téma laboratoř budoucnosti, které obstojí na mezinárodním poli. Naším cílem je dostat Českou republiku zpátky na mapu architektury. Toxicita profesního prostředí architektury takovým tématem bezpochyby je. Výsledek je konsenzem širokého spektra pohledů na disciplínu s přesahem do současného umění," uvedla Alicja Knastová, generální ředitelka NG.

"Nemůžeme navrhnout lepší svět v toxickém prostředí, to je centrálním tématem vítězného příspěvku. Problémy pracovních podmínek a vykořisťování jsou klíčovými pro disciplínu architektury. Věříme, že tento projekt pomůže razit cestu ke spravedlivější architektuře a sociálně rovnější profesi," konstatovala porota otevřené výzvy.

Mezinárodní bienále architektury v Benátkách je přehlídkou současné architektury a aktuálních architektonických tendencí. V italském městě se bude konat od 20. května do 20. listopadu příštího roku, střídá se s bienále výtvarného umění.
0 comments
add comment

Related articles