Moravská galerie otevře novou expozici Josefa Hoffmanna

Publisher
ČTK
20.05.2009 00:20
Czech Republic

Prague

Josef Hoffmann

Brtnice (Jihlavsko) - V muzeu v Brtnici na Jihlavsku otevřou v  polovině června novou expozici slavného rodáka - významného designéra a architekta Josefa Hoffmanna (1870-1956). Moravská galerie Brno, která od roku 2006 spravuje jeho rodný dům, ji buduje v rámci projektu Architektura a interiérový design ve střední Evropě na počátku 20. století - Josef Hoffmann a Dušan Jurkovič.
    "Celý projekt přijde na devět milionů korun a EU hradí z  částky téměř polovinu z grantu Culture. O zbytek se dělí Moravská galerie Brno, vídeňské Muzeum užitého umění a Slovenská národní galerie v Bratislavě," informovala dnes ČTK mluvčí galerie Lenka Němcová. Součástí projektu je série doprovodných akcí, například putovní výstava o Hoffmannově díle.
    Pro odbornou veřejnost bude před koncem projektu na podzim 2010 připravena mezinárodní konference zabývající se tématem architektury a interiérového designu.
    Dílem architektů Hoffmanna i Jurkoviče se Moravská galerie v  Brně zabývá již delší dobu. Vlastní jeho vilu v Brně a je zodpovědná za provoz muzea v Brtnici, vysvětlila mluvčí. Projekt má za cíl mimo jiné zpopularizovat a vyložit dílo obou architektů v kontextu.
    Hoffmann svou prací zásadně ovlivnil vývoj architektury a designu 20. století. Architekturu studoval na vídeňské akademii u Karla von Hasenauera a Otto Wagnera. V roce 1897 se podílel s Gustavem Klimtem a dalšími umělci na založení Sdružení výtvarných umělců Rakouska — Secession. Stěžejním bodem Hoffmannovy kariéry bylo založení uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte (1903-1932). Zasáhl téměř do všech oborů uměleckého řemesla: navrhoval sklo, porcelán, kovy, šperky, nábytek, vzoroval kolekce textilií.
    Slovenský architekt, návrhář, etnograf a výrazný představitel secese Dušan Samo Jurkovič (1868 - 1947) vytvořil osobitý styl výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Mezi jeho nejznámější stavby na českém území patří Pustevny na Radhošti nebo lázeňské domy v Luhačovicích.
0 comments
add comment

Related articles