Frank Gehry: Očima Čechů - pozvánka na výstavu

Source
Kristina Cysařová, Winternitzova vila
Publisher
Tisková zpráva
16.10.2021 14:50
Czech Republic

Prague

Smíchov

Frank Owen Gehry

Termín konání akce: 20.10. 2021 – 13.12.2021
Lokalita: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5
Otevřeno: neděle až středa 12–18 hodin

Tančící dům od amerického architekta Franka Gehryho patří k nejikoničtějším stavbám v Praze, stejně tak jako Gehry je jedním z nejzásadnějších světových architektů posledních tří dekád. Výstava s názvem „Frank Gehry: Očima Čechů“ utváří jakousi koláž představující legendárního architekta ve spojení s Českou republikou. Výstavu je možné navštívit ve Winternitzově vile od 20.10. 2021 do 13.12.2021. Kurátorem výstavy je přední teoretik architektury a publicista Adam Štěch.
Letošní výstavní program Winternitzovy vily je zaměřen na práci zahraničních architektů v českých zemích. „Frank Gehry je jedním z nejdůležitějších světových architektů posledních 40 let. Máme to štěstí, že u nás postavil svůj ikonický Tančící dům. S Českem ho však spojují i další nepříliš známe věci. A právě ty jsme se na výstavě rozhodli představit.“ přibližuje koncept výstavy její kurátor Adam Štěch.
Výstava představuje Gehryho dílo v souvislosti s českým prostředím z pohledu českých tvůrců či spolupracovníků a nastiňuje tak trochu odlišný úhel pohledu na tohoto architekta. Setkáte se zde s třemi odlišnými perspektivami na tvorbu tohoto významného kalifornského architekta.
Fotografická série českého fotografa DANALKA nejprve nabídne nevšední pohled na některé Gehryho stavby, za kterými Alka jezdí po celém světě. Pro výstavu ve Winternitzově vile vybral několik fotografií vytištěných na kovové desky. Od Tančícího domu v Praze až po Gehryho slavnou koncertní síň Walt Disney v Los Angeles.
Druhý pohled přiblíží technické zákulisí firmy Sipral a její spolupráce na konstrukci Gehryho budovy nadace Louis Vuitton v Paříži. Sipral byl k projektu přizván, aby vytvořil specificky tvarované prvky obvodového pláště, které jsou konstrukčně zásadním a výtvarně výrazným elementem struktury celé budovy. Na výstavu ve Winternitzově vile Sipral poskytl technické výkresy a dokumentaci vývoje těchto konstrukčních prvků, jejich realizace a instalace.
Poslední část výstavy se vrací k Tančícímu domu prostřednictvím audio výpovědí Vlada Miluniće. Milunić je český architekt chorvatského původu. Kromě řady realizací domovů důchodců, bytových komplexů či rekonstrukcí, je jeho jméno nejvýrazněji spojené právě s touto stavbou. „Abychom ilustrovali příběh Tančícího domu na výstavě ve Winternitzově vile, rozhodli jsme se namluvit některé Milunićovy vzpomínky, které byly uveřejněny v roce 2003 v knize Tančící dům od nakladatelství Zlatý řez,“ popisuje kurátor Adam Štěch.

Kurátor: Adam Štěch (OKOLO)
Grafický design a instalace: Matěj Činčera, Jan Kloss (OKOLO)
Produkce: Kristina Cysařová, David Cysař
0 comments
add comment

Related articles