Forensic Architecture : The Architecture of Conflict

zahájení výstavního projektu

Source
Galerie VI PER
Publisher
Tisková zpráva
24.02.2018 19:10
Czech Republic

Prague

Karlín

V úterý 27. února 2018 v 19:00 hodin se v Galerii VI PER, Vítkova 2, Praha 8 uskuteční zahájení výstavního projektu Forensic Architecture: Architektura konfliktu (The Architecture of Conflict), který představí nezávislou výzkumnou agenturu Forensic Architecture, která sídlí na Goldsmiths, University of London. Založil ji v roce 2010 Eyal Weizman jako interdisciplinární tým složený z architektů, umělců, filmařů, novinářů, programátorů, právníků, aktivistů a dalších vědců různých oborů.

Ve své práci využívá Forensic Architecture (Forenzní architektura) nové výzkumné metody v řadě vyšetřování týkajících se případů porušování lidských práv, násilí, nelegálních zásahů, válečných zločinů apod. Skupina pracuje pro nevládní, aktivistické, humanitární a lidskoprávní organizace jako Amnesty International či Human Rights Watch, stejně jako pro instituce typu OSN, a výsledky svých výzkumů předkládá politickým a soudním komisím a dvorům. Na základě poskytování klíčových důkazů mezinárodním soudům forenzní architektura jako metoda nepoukazuje pouze na případy porušování lidských práv a zločiny spáchané jednotlivými státy po celém světě, ale dala vzniknout rovněž nové formě vyšetřovací praxe, založené na spojení kriminalistických, architektonických, archeologických a dalších postupů. Skupina používá architekturu jako metodologický nástroj, pomocí něhož lze vyšetřovat ozbrojené konflikty či ničení životní prostředí a zároveň křížově odkazovat na celou paletu důkazních zdrojů, jako jsou nová média, dálkové snímání, zkoumání materiálů a svědecké výpovědi.

Výstava v Galerii VI PER představí tuto praxi na příkladu několika vybraných projektů: Living Death Camps (2013), popisující stav dvou koncentračních táborů v bývalé Jugoslávii; Nakba Day Killings (2014), což je zpráva o zabití dvou palestinských teenagerů izraelskými ozbrojenými složkami ve městě Beitunia v Palestině; Saydnaya (2016), rekonstrukce vězení určeného na mučení a likvidaci oponentů Asadova režimu v Sýrii; Al-Jinah Mosque (2017), věnující se mylnému zásahu americké armády na mešitu v Al-Jinah, Sýrie, při níž zemřelo několik desítek civilistů. Pomocí těchto výzkumů a detailních textů, které je doprovázejí, se „forenzní architektura“ pokouší nalézt pravdu, kterou mají lidé a společnost právo vědět, to, jak mohou být jejich závěry a vyjevené skutečnosti použity ke konfrontaci se státní propagandou, či jak odhalit nejnovější formy státního násilí.

Výstavu doplní série veřejných přednášek a diskusí.

Kurátorky: Irena Lehkoživová (VI PER) a Sarah Nankivell (Forensic Architecture)

Více informací >
0 comments
add comment

Related articles