Aaltova příroda - výstava v brněnské GAB

Source
Gabriel Kurtis, Galerie architektury Brno
Publisher
Tisková zpráva
11.07.2017 09:45
Alvar Aalto

Úloha lidové tradice v japonském a finském stavitelství v díle Alvara Aalta ve 30. letech minulého století.

Brněnská repríza výstavy připravené Kabinetem architektury v Ostravě ve spolupráci s GVUO a Universitou Aalto v Espoo ve Finsku. Výstava se zaměřuje na méně známé a lehce opomíjené období v tvorbě architekta a designéra Alvara Aalto, u něhož se ve 30. letech projevil velký zájem o tradiční japonskou architekturu.  


Alvar Aalto byl finský architekt a designér, jehož dílo mělo neobyčejně široký rozsah nejen v oboru architektury, ale také designu - nábytku, skla či šperků. Jeho fascinace tradiční finskou architekturou, kosmopolitní založení a hledání rovnováhy mezi člověkem, přírodou a stavbami, ho zavedly k japonské stavební tradici, které zcela podlehl.
Aalto inspirován myšlenkami a ideály tradiční japonské architektury hledal v době standardizace návrat k přírodě, člověku. Humanizace moderní architektury, individualismus, či kvalitní řemeslné zpracování, jsou ideály, jež se spojeny s finskou tradicí propisují do jeho staveb ze 30. let. Tato epizoda bezesporu významně ovlivnila tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových tvůrců moderní architektury a umění 20. století.

Zahájení výstavy: úterý 11. července 2017 v 18:00 hodin v Galerii architektury Brno, Starobrněnská 18. Výstava potrvá do 13. srpna 2017 a vstupné je na ni dobrovolné.

Výstava vznikla v rámci mezinárodního festivalu architektury, designu a umění Archikultura 2017 pořádaném ostravským Kabinetem architektury.


Více informací >
0 comments
add comment

Related articles