Praha 6 vyhlásila soutěž na podobu polikliniky Pod Marjánkou

Praha – Městská část Praha 6 vyhlásila soutěž o návrh nové podoby břevnovské polikliniky Pod Marjánkou, kterou spravuje. Účastníci soutěže by měli mimo jiné navrhnout novou podobu hlavní budovy a podobu novostavby, která nahradí současnou nižší část polikliniky. Vítězný návrh by měl být známý v roce 2022. Oprava polikliniky by měla odhadem stát asi 500 milionů korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentů ke zveřejněné zakázce.


Břevnovská poliklinika, která je podle Prahy 6 ve špatném technickém stavu, se bude obnovovat po etapách. Důvodem je závazek radnice z roku 2006, kdy městská část zdravotnické zařízení přebírala do své správy, že bude v poliklinice bez přerušení poskytovat zdravotnické služby. Nejprve proto bude na místě současné nízké budovy postavená nová část polikliniky, do níž se přestěhují potřebné zdravotnické služby, které nyní sídlí v hlavní budově. Následně se bude rekonstruovat výšková budova. Některé zdravotní služby se po opravě hlavní budovy přesunou z přístavby zpět a doplní je laboratoře, rehabilitace a další zařízení. V nízké novostavbě by měly být zvláště ordinace lékařů.

Účastníci dvoufázové architektonicko-urbanistické soutěže by ve svých návrzích měli navrhnout jak uspořádání polikliniky po dobu přestavby, tak finální uspořádání polikliniky. Soutěžící budou mimo jiné muset v hlavní budově polikliniky navrhnout prostory pro pečovatelskou službu, řešit parkování v areálu a zateplení budovy. Podmínkou radnice je nicméně to, že musí být zachovaná nynější silueta a charakteristické prvky výškové budovy polikliniky, jejíž podoba je dílem architekta Richarda Podzemného.

Zájemci o účast v soutěži se mohou hlásit do 8. října. Z podaných žádostí vybere porota v čele s architektem Petrem Vávrou nejvýše deset účastníků, kteří budou moci do února 2022 předložit soutěžní návrh. Z nich porota vybere předběžně pět finalistů. Ti své návrhy v rozšířené formě budou moci odevzdávat do 26. května 2022. Vítěz soutěže, který získá odměnu ve výši 1,6 milionu korun, by měl následně zpracovat projektovou dokumentaci k dostavbě a rekonstrukci.

Praha 6 připravuje svou dosud největší investiční akci několik let, jak už dříve uvedla radní šesté městské části Eva Smutná (bezp. za TOP 09), v jejíž gesci je mimo jiné strategický rozvoj Prahy 6. Náklady na úpravy břevnovského zdravotnického zařízení se odhadují na 500 milionů korun bez DPH. Vypsaná soutěž by měla předpokládané náklady ověřit. Radnice předběžně plánuje, že novostavbu začne stavět v roce 2025. Rekonstrukce výškové budovy polikliniky Pod Marjánkou by měla podle informací v zadání architektonické soutěže začít zhruba o dva roky později.

Poliklinika se na Břevnově otevřela pod jménem Poliklinika Břevnov v roce 1963, kdy měla sloužit až 45.000 obyvatel v dané spádové oblasti. Praha 6 toto zdravotnické zařízení spravuje od roku 2006.

Praha 6 je jednou z největších pražských městských částí. Rozkládá se na ploše 4156 hektarů, žije tu přes 100.000 lidí. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan. Radnici šesté městské části vede starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Koalici tu vytvořily TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. V 45členném zastupitelstvu mají 27 hlasů. V opozici jsou Piráti, ANO a Zelení.
0 comments
add comment

Related articles