Praha 3 chce architektonickou soutěž na náměstí Jiřího z Lobkovic

Publisher
ČTK
05.06.2019 17:20

Praha - Radnice Prahy 3 plánuje úpravy náměstí Jiřího z Lobkovic u Olšanských hřbitovů, na které vypíše architektonickou soutěž. Radní městské části tento týden rozhodli o vytvoření pracovní skupiny, která připraví její zadání. Radnice postupně opravuje i jiná náměstí, další jsou v plánu.


Náměstí se nachází na Vinohradské ulici u tramvajové zastávky Olšanské hřbitovy. "Je jedním z největších náměstí v městské části Praha 3, vzhledem ke své poloze i potenciálně jedno z nejvýznamnějších, přesto dnes působí dost rozpačitým dojmem a dlouhodobě čeká na zásadnější revitalizaci," píše se ve schváleném dokumentu.

Soutěž na novou podobu prostranství bude předcházet příprava jejího zadání, které zpracuje pracovní skupina. V té zasednou zástupci koaličních stran TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených, úředníci městské části, odborníci a zástupci místní komunity.

Třetí městská část v posledních letech opravila některá menší žižkovská náměstí, například Komenského nebo Kostnické. Další, jako Tachovské nebo Žižkovo, jsou v plánu. Zřejmě nejvíce emocí pak budí dlouho chystaný návrh rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech. Minulé vedení radnice zastavilo přípravu oprav podle upraveného projektu z roku 2002 a zatím není jasné, jak bude postupovat nová koalice. Do pondělí je přímo na náměstí umístěn informační kontejner, kde se mohou lidé k projektu rekonstrukce vyjádřit.

Hlavní město chystá také kompletní rekonstrukci Vinohradské ulice, jejíž příprava se nicméně zadrhla a zřejmě začne až v roce 2021. Původně ji chtělo hlavní město zkoordinovat s aktuální opravou tramvajové trati, aby nebylo nutné rušnou třídu rozkopat dvakrát. Kvůli zdržení při získávání povolení a stavu kolejí, u kterých už podle dopravního podniku nebylo možné s opravami čekat, se to nakonec nepodařilo. Na Vinohradské budou podle magistrátních plánů rozšířeny chodníky, přibudou odpadkové koše nebo lavičky a rovněž by měly být všechny zastávky bezbariérové.
0 comments
add comment