Praha 10 vypsala mezinárodní soutěž na podobu kulturního domu Eden

Publisher
ČTK
14.06.2021 19:20
Czech Republic

Prague

Vršovice


Praha – Radnice Prahy 10 vypsala mezinárodní soutěž na podobu okolí sídla úřadu městské části ve Vršovicích včetně chátrajícího kulturního domu Eden. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. Návrh se má týkat prostranství podél ulice Vršovická od budovy radnice Prahy 10 ke křižovatce s ulicí U Slavie. Městská část připravuje také rekonstrukci radnice, měla by začít příští rok.


Dominantou území, kterého se má návrh týkat, je bývalý kulturní dům Eden z roku 1980, který je již téměř 20 let nevyužívaný. Radnice v zadání nespecifikovala, jak s ním bude naloženo, a nechává to na návrhu architektů. Podle místostarosty Martina Valoviše (ODS) je ve hře jeho přestavba i demolice a vybudování nové stavby. Současná podoba je podle něj problematická. "Ten dům vznikal v nějaké době, byl poplatný nějaké době a jeho budoucí využití je velice diskutabilní," řekl.

Předsedkyní poroty bude architektka Martina Buřičová, v porotě budou také vídeňský architekt Günter Katherl a architektka Oana Radeş z Nizozemska. "Členem poroty je také profesor na VŠUP Ivan Kroupa," dodal Hamrník.

V zadání soutěže stojí, že cílem "je navrhnout městský dům na parcele patřící kulturnímu domu Eden a představit koncept veřejných prostor celého dotčeného území". Budova by podle zadání měla sloužit nájemnímu bydlení ve vyšších patrech, v nižších má objekt sloužit kultuře, obchodům a službám. Termín odevzdání návrhů je 17. září, z návrhů vybere porota ty postupující do druhého kola. Odměna pro účastníky bude 1,2 milionu korun pro první, 900.000 pro druhé a 450.000 pro třetí místo. Další tři místa obdrží skicovné 150.000 korun.

Vedení Prahy 10 připravuje rekonstrukci přilehlé budovy radnice, která má vyjít na více než miliardu korun. Opravy by podle dřívějších informací měly začít příští rok, hotovo má být v roce 2024. Náklady chce městská část z větší části uhradit z dotace ministerstva životního prostředí a z půlmiliardové bezúročné půjčky od pražského magistrátu. Úředníci se po dobu rekonstrukce budou muset přestěhovat do náhradních prostor, které radnice zatím nemá zajištěny.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
a zmizí další
Raval
15.06.21 10:51
Tragicka Praha 10
Dkdkd
15.06.21 06:52
show all comments

Related articles