Ostravskou koncertní halu navrhne šest zahraničních studií

Ostrava - Podobu nové koncertní haly v Ostravě, která by měla stát zhruba 1,5 miliardy korun bez DPH, bude v mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěži navrhovat šest zahraničních studií. Své návrhy mají městu poslat do února, vítěz má být znám v červnu. Novinářům to dnes řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Město soutěž vyhlásilo 22. srpna a již tehdy oznámilo, že přímo oslovilo tři světová studia - tým amerického architekta Stevena Holla, polské Konior Studio, které navrhlo koncertní halu v Katovicích, a dánský ateliér Henning Larsen Architects. Dánský účastník soutěže navrhl sídlo filharmonie se sálem v Reykjavíku. Nyní z dalších 31 zájemců odborná porota vybrala na základě referencí a zaslaných portfolií další tři studia, a to Architecture Studio z Francie, německé Nieto Sobejano Arquitectos a nizozemské Van Dongen - Koschuch Architects and Planners.

Koncertní hala by měla stát v sousedství Domu kultury města Ostravy. Město požaduje, aby stavba byla výjimečná nejen z architektonického hlediska, ale zároveň měla i špičkovou akustiku. Hala bude zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava. Ta dnes sídlí a koncertuje právě v kulturním domě vybudovaném v letech 1956 až 1961 v duchu moderního klasicismu, který neodpovídá nárokům na moderní koncertní zázemí.

"Porota vybírala z 31 zájemců o soutěž a byla to poměrně těžká volba, protože všech těch 31 studií bylo skutečně renomovaných," uvedl Macura. Připomněl, že zájemce musel mít reference z podobných typů staveb a zároveň musel prokázat, že je schopen zajistit i akustickou stránku. Primátor se domnívá, že vybraná architektonická studia jsou zárukou toho, že soutěž bude mít nejvyšší kvalitu. "Poslední plnohodnotnou koncertní halou postavenou v našich zemích bylo pražské Rudolfinum z konce 19. století," připomněl primátor.

Soutěž by měla být dvoukolová, město předpokládá, že do druhého kola postoupí dva, maximálně tři návrhy.

V roce 2017 město zřídilo účelový fond, kam na stavbu haly dává peníze. Dosud do něj vložilo 100 milionů korun, další peníze bude vkládat. Podle předpokladů by 600 milionů korun na výstavbu měl přispět stát. Moravskoslezský kraj má zaplatit 300 milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles