Obnovu zastaralé táborové základny s hájenkou u Brtnice navrhnou architekti

Publisher
ČTK
19.07.2021 18:55

Jihlava - Jihlava hledá architekty, kteří navrhnou úpravy zastaralé táborové základny s bývalou hájenkou u Brtnice. Dětské tábory tam minulé roky pořádal jihlavský dům dětí a mládeže, teď je základna kvůli nevyhovujícím podmínkám zavřená. Na ceny a odměny v architektonické soutěži je město připraveno dát 300.000 korun. Investice do základny Hájenka Černé lesy předpokládá okolo 30 milionů korun. Vyplývá to z webu radnice a z informací, které dnes ČTK poskytl ředitel domu dětí Vilibald Prokop.


"Budova je staršího data a jsou tam hygienické podmínky, které už nevyhovují současným standardům a tomu, co bychom si představovali pro pobyt dětí," řekl Prokop. Doplnil, že tam je potřeba zlepšit kuchyni a celkové zázemí pro táborníky. "Došli jsme k závěru, že nejlepší je kompletní rekonstrukce," uvedl. Budova by pak měla být využívaná celoročně.

Stáří budovy se podle Prokopa nepodařilo přesně dohledat. "Předpokládáme, že je někde z 19. století," uvedl. V domě měly tábory zázemí, ale lepší podmínky pro ubytování byly podle Prokopa v chatkách, kterých tam je 15. Děti nocovaly i ve stanech, včetně vedoucích tam mohlo být najednou až sto lidí. V předchozích letech tam podle ředitele bylo obsazeno celé léto a ve školním roce téměř všechny víkendy a některé všední dny.

Soutěží chce město získat koncepční návrh řešení revitalizace táborové základny se zaměřením na pobyt v přírodě a ekologické vzdělávání. Architekti mohou požádat o účast do 4. srpna. Vybraní účastníci by pak měli odevzdat soutěžní návrhy do 26. října. Podrobnosti jsou na stránkách České komory architektů.

Táborová základna u Brtnice dřív byla v hustých lesích. Po kácení způsobeném kůrovcovou kalamitou jsou kolem holiny. "Ale já věřím tomu, že se to zase v relativně brzké době dá do pořádku," řekl Prokop. Dětské tábory letos jihlavský dům dětí a mládeže pořádá jen ve své druhé základně ve Smrčné nad Sázavou, kde je přírodní rezervace Stvořidla.

Koronavirová epidemie zatím tábory nenarušila. "Děti před samotným táborem i v průběhu tábora testujeme tak, jak nám říká vládní opatření," řekl Prokop. Doplnil, že celkový počet přihlášek na letní pobytové a příměstské tábory jihlavského domu dětí a mládeže se blíží k jtisícovce.
0 comments
add comment