Nový Hrádek vypsal tendr na stavbu rozhledny

Publisher
ČTK
08.11.2019 18:05
Nový Hrádek - Městys Nový Hrádek na Náchodsku vypsal třetí soutěž na firmu, která do podzimu příštího roku vybuduje z tubusu bývalé větrné elektrárny rozhlednu a opodál infocentrum. Předpokládaná cena zakázky včetně malého parkoviště je 8,56 milionu korun bez DPH, řekl dnes ČTK starosta Nového Hrádku Zdeněk Drašnar.


Rozhledna je poslední ze čtyř plánovaných na hřebenové trase v česko-polském pohraničí na území Královéhradeckého kraje. Další dvě rozhledny s podporou evropských dotací už vznikají u Olešnice v Orlických horách a ve Vysoké Srbské. Nedávno byla otevřena rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách.

"Chtěli bychom mít soutěž hotovou do konce listopadu, aby se začátkem příštího roku mohlo začít dělat. Mělo by se to celé stihnout do podzimu 2020," řekl ČTK Drašnar.

Oproti předchozí soutěži je cena o něco nižší. "Předpokládaná hodnota zakázky z předchozí soutěže byla 8,9 milionu korun bez DPH. Mírně se změnila projektová dokumentace," řekl ČTK Drašnar. Například se upustí od využití sklepa objektu bývalé trafostanice, ve které vznikne infocentrum. "Co se týče vlastní rozhledny, tak tam ke změnám nedošlo," řekl Drašnar.

Rozhledna na kopci v nadmořské výšce kolem 600 metrů vznikne z tubusu větrníku, který tam stojí od 90. let. Vyhlídková plošina vytvořená z kovových roštů bude 32 metrů nad zemí. Turisté budou mít možnost dohlédnou třeba na hřeben Orlických hor, Krkonoše, ale i na Kunětickou horu u Pardubic. Dosud jim v tom částečně brání stromy. Rozhledna bude na páteřní turistické červeně značené trase, tzv. Jiráskově cestě, která vede z Náchodska do Orlických hor.

O přeměnu bývalého větrníku v rozhlednu radnice usiluje několik let. První soutěž vyhlásila radnice v zimě roku 2018, ale žádná firma se nepřihlásila. Druhou soutěž vypsanou letos na jaře radnice zrušila, protože oba uchazeči výrazně překročili předpokládanou cenu.

Větrná elektrárna u Nového Hrádku byla první svého druhu v kraji, avšak nikdy se do trvalého provozu nedostala a skončila ve šrotu. Ze čtyř větrníků zůstal jediný, včetně bývalé trafostanice.

Vybudování rozhledny nad Novým Hrádkem spadá do projektu Česko-polská hřebenovka - východní část, jehož nositelem je Euroregion Glacensis sdružující města a obce na české a polské straně. Cílem projektu je podpořit v oblasti cestovní ruch.
0 comments
add comment

Related articles