Národní cenu za architekturu získala sportovní hala v Dolních Břežanech

Publisher
ČTK
02.10.2018 22:25
SPORADICAL architektonická kancelář


Praha - Letošní Národní cenu za architekturu získala sportovní hala v Dolních Břežanech u Prahy, která je dílem studia SPORADICAL. Pětičlenná mezinárodní porota vybrala vítěze ze 42 finalistů. Do 25. ročníku soutěže se přihlásilo přes 160 ateliérů s více než 200 projekty realizovanými v České republice mezi lednem 2017 a březnem 2018. ČTK o tom dnes informovali pořadatelé z Obce architektů.

Novou sportovní halu v sousedství základní školy otevřeli v Dolních Břežanech loni v listopadu. Slouží pro výuku tělocviku, místní sportovní kluby i rekreačním sportovcům. "Tvar haly je oblý, hladký a abstraktní. Kupole přibližuje měřítko člověku, kovový povrch zrcadlí okolí, hranice oblohy a střechy je nejasná. Stavba maskuje své skutečné rozměry a působí menší, než ve skutečnosti je," uvedli pořadatelé soutěže.

Porota, v níž zasedli architekti z Velké Británie, Rakouska, Slovenska, Estonska a český sochař a výtvarník František Skála, udělila také pět hlavních cen. Získala je polyfunkční budova DRN na pražské Národní třídě, novostavba kostela svatého Václava v Sazovicích na Zlínsku, dřevěná rozhledna Doubravka v pražských Kyjích, polyfunkční dům Vista Optik ve Valašském Meziříčí a administrativní budova ve Strančicích u Prahy. Čestné uznání bylo uděleno projektu 8smička Humpolec a budově Vzdělávacího komplexu UTB ve Zlíně, na která se podílela architektka Eva Jiřičná.

Vedle Národní ceny za architekturu se každoročně uděluje také Česká cena za architekturu, kterou od roku 2016 pořádá Česká komora architektů. O toto ocenění letos usiluje 145 architektonických realizací, vítěz bude vyhlášen v listopadu.
0 comments
add comment