H. Králové chystá architektonickou soutěž na ulici s komunistickým monumentem

Publisher
ČTK
07.02.2024 19:00
Czech Republic

Hradec Králové

Hradec Králové – Hradec Králové hodlá v dubnu vypsat architektonickou soutěž na přeměnu prostranství ulice U Koruny. V jeho středu je z doby socialismu mohu- tný betonový monument zvaný Galerie cti. Součástí řešení by mělo být nové využití monumentu. Výsledky architekto- nické soutěže by chtěla radnice mít v říjnu. Do přípravy soutěže, na níž má v rozpočtu 1,7 milionu korun, chce město zapojit i veřejnost.


"Galerie cti je jedním z dokladů vizuální kultury v období reálného socialismu a pozdní moderny. Město bude v soutěži hledat možnosti, jak s tímto monumentem pracovat jako s dokladem doby a podnětem ke kritickému zamyšlení se nad vývojem nejen českých dějin," uvedl dnes náměstek primátorky pro územní plánování a památkovou péči Adam Záruba (Změna pro Hradec).

Prostranství leží mezi křižovatkou Koruna s obchodním centrem Aupark a náměstím 28. října. V minulosti radnice uvažovala o tom, že by socialistický monument nechala zbourat. Galerii cti tvoří dva betonové bloky, na jejichž styku je reliéf velké pěticípé hvězdy. Na jednom bloku zůstala i většina písmen z nápisu Lid je hlavním tvůrcem dějin. Za socialismu na monumentu visely fotografie zasloužilých hradeckých komunistů a komunisty oceňovaných pracovníků.

První setkání s veřejností radnice naplánovala na 15. února do objektu střední odborné školy ve vnitrobloku u křižovatky Koruna. "Zhodnotíme na něm současný stav území a jeho okolí a zaměříme se i na jeho budoucnost. Budeme chtít od veřejnosti slyšet, jaké jsou její představy, jaké jsou problémy a potřeby místních obyvatel a co by mělo být součástí řešení území," uvedl Záruba. Druhým setkáním by měla být odborná debata 29. února v Galerii moderního umění.

V první fázi architektonické soutěže bude moci koncept řešení předložit každý, kdo splní podmínky účasti v soutěži. Z předložených konceptů vybere odborná porota v anonymním režimu nejméně pět konceptů, jejichž autory město vyzve k předložení podrobnějších návrhů. Ve druhé fázi soutěže porota ocení nejlepší návrhy. S vítězem soutěže bude město jednat o dopracování projektu.

Vlastní přestavba prostranství, která bude zahrnovat i vybudování komunikací, chodníků a nové zeleně, by mohla podle Záruby přijít na desítky milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles