Českou cenu za architekturu získali ov architekti za rekonstrukci a dostavbu sídla firmy Lasvit v Novém Boru

Publisher
ČTK
23.11.2020 20:50
opočenský valouch architekti o v - a

foto: Tomáš Souček

Praha – Hlavní cenu České ceny za architekturu získali Jiří Opočenský a Štěpán Valouch z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu sídla firmy Lasvit v Novém Boru. Autoři pro sklářskou firmu rekonstruovali několik tradičních severočeských dřevěných staveb z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými objekty podobného tvaru, ale v jiných materiálech, z nichž jeden je skleněný. Mezi šesticí finalistů byla také revitalizace pražských náplavek, vinotéka, mateřská škola, rodinný dům a dílny pro zemědělské stroje.


"Oceněné dílo je kombinací původního a navrhovaného, starého a nového, tradičního s tím úplně současným. Právě bravurnost přístupu k zadanému problému a lehkost, s jakou finální výstup působí v tak složitém architektonickém prostředí, dovedly porotu k udělení hlavní ceny," uvedla ke svému výběru porota. Vítězná stavba je podle ní "originálním, suverénním a komplexním dílem".

Do soutěžní přehlídky se letos mohla přihlásit díla postavená na území České republiky mezi lety 2015 až 2019. Ve finále pátého ročníku ceny porota vybírala ze 191 přihlášených děl. Novostavby podobně jako v předchozích ročnících převládaly nad rekonstrukcemi a činily přibližně tři pětiny z přihlášených projektů. I letos se potvrzuje, že důležitým tématem výstavby v České republice zůstává bydlení. Dvě pětiny přihlášených staveb (77) jsou projekty pro bydlení, stejně jako v předchozím ročníku.
0 comments
add comment

Related articles