Česká architektura 2021-2022

Autor: Ondřej Chybík
Nakladatelství: PROSTOR
Rok vydání: 2023
Formát: 23 x 30,5 cm, 200 stran, vazba V4
Jazyk: czech
Web: http://www.prostor-ad.cz
Naše cena: 600 Kč (bez 0 % DPH: 600,00 Kč)
  24.69 € (bez 0 % DPH: 24,69 €)
Skladem: 0 ks (standardní doba expedice do 5 dnů)
 

Svůj pohled na soudobou architektonickou scénu v Česku představuje v publikaci Česká architektura 2021–2022 architekt Ondřej Chybík. Ročenka české architektury mapuje současnou situaci v oboru a poskytuje přehled dění, inspiraci i podněty široké veřejnosti. Ondřej Chybík jako editor letošního vydání vybral dvaatřicet staveb, k nimž vždy doplnil také svůj komentář. Úvodní rozhovor s architektem vysvětluje hlavní poznání, k němuž při tvorbě publikace došel: „Konečně víc staveb za veřejné peníze!“.
Důraz na kvalitu a dlouhodobou spolupráci
Jaké je povědomí společnosti o práci architektů? Podle Chybíka se zlepšuje: „Ať už je to otevřená, nebo uzavřená soutěž, tento nástroj čím dál častěji používají jak soukromí, tak i veřejní zadavatelé. A pokud už někdo soutěž opravdu vypíše, tak skutečně hledá kvalitu, a nikoliv jen prvoplánové řešení.“
Pro vznik kvalitní architektury považuje jako klíčové faktory nejen financování výstavby z veřejných zdrojů a jejich efektivní využití, ale také dlouhodobou spolupráci zadavatelů a architektů. Příležitost mají dostávat místní tvůrci. „Mnoho realizací, které jsem navštívil v regionech, bylo postaveno lidmi, kteří k těm místům mají vztah, a na výsledku je to velmi znát,“ popisuje Ondřej Chybík.
Architekt dal ve výběru přednost veřejně přístupným stavbám, které si podle něj zaslouží větší pozornost a pomohou otevřít debatu mezi těmi, kteří zastávají vysoké pozice v developmentu, stavebnictví nebo veřejné správě. Důvodem je přesah takových staveb a jejich schopnost formovat ulice a města.
Obrázek o současném stavu české architektury dokreslí dále rozhovor Evy Vackové s předsedou České komory architektů Janem Kaslem. V závěru publikace čtenáři naleznou přehled významných oborových událostí, výsledky celostátních soutěží, medailonky osobností nebo doporučení na knihy, periodika a filmy.