Hnijící dort ve výkladci odkazuje na pouliční špínu městského prostředí

Pořadatel
Fakulta architektury VUT v Brně - Galerie: 45 000 l: Objem pro angažovanou architekturu

Start
tue 12.3.2024 18:00

End
tue 07.5.2024 18:00

vernissage
sun 28.4.2024 14:00

ExhibitionsPublisher
FA VUT
Autorka, umělkyně a kurátorka Barbora Ilič v tematizuje estetiku urbánní patiny a vizuálního smogu na příkladu města Brna prostřednictvím výstavy Dirt is a Social Construct. První letošní výstava v galerii 45 000 l je jedním ze tří vybraných výstavních projektů z mezinárodního Open callu, který proběhl na podzim loňského roku pod záštitou Fakulty architektury VUT v Brně. Liminálním rautem s umělkyní Jarmilou Červenou v rámci Brno Art Weeku 28. 4. 2024 od 14 do 17 hodin oslaví galerie 45 000 l své druhé narozeniny.

Autorská místně-specifická instalace představuje koláže vytvořené ze zastřených reálných polepů brněnských výkladů, které přenáší do nové imaginární situace v průchodu mezi Šilingrovým náměstím a OC Velký Špalíček. Vyzvětšované motivy jsou tu povýšeny na abstraktní obrazce vytvářející kulisu a zároveň i hlavní pohled pro kolemjdoucí návštěvníky. Vedle nich tvoří stěžejní část instalace dva objekty, které na sebe poutají pozornost díky průhledům v polepech. Video na pozadí vyprávěného osobního příběhu dává do kontextu a tematizuje jednotlivé motivy z brněnských opomenutých a vyprázdněných lokalit – takzvaných nemíst, se kterými se dle francouzského antropologa Marca Augého nedokážeme identifikovat anebo k nim pocítit sympatie. Právě na ty se autorka zaměřuje, vytváří si k nim pozitivní vztah a nachází v nich jejich specifickou estetiku, kterou dále rozvíjí. Závěrečný idiom zaznívající ve videu přenese naši pozornost na třešničku na dortu – doslovně vzatý frazém je zhmotněn v dortové instalaci od food stylistky specializující se na tvorbu a design dortů Jarmily Červené. Ten bude ve vitríně v postupném rozkladu do konce výstavy 7. 5. 2024.

“Výstava se zaměřuje na dokumentaci a přivlastnění si "pouliční špíny" a vizuálního smogu ve fázi jeho fyzického rozkladu. Zkoumá spontánně vznikající estetiku rozkládajících se materiálů a jejich druhý život zasazený do vyprávění o konceptu vizuální čistoty.” doplňuje autorka.

Galerie 45 000 l: Objem pro angažovanou architekturu zahájila svou výstavní činnost na festivalu umění Brno Art Week před dvěma lety a na letošním ročníku oslaví v neděli 28. 4. od 14 do 17 hod úspěšný vstup do toho třetího. Doprovodným programem výstavy Dirt is a Social Construct bude Liminální raut, kde si návštěvnictvo bude moc ozdobit, odnést a sníst svůj kousek vizuálního smogu. Akce vzniká ve spolupráci s food stylistkou Jarmilou Červenou a bude se odehrávat v průchodu a přilehlých veřejných prostorách galerie. Vítáni jsou všichni bez věkového omezení, pokud si chcete zajistit místo a svoji porci k dozdobení, dejte nám prosím vědět na email galerie45000l@vutbr.cz. Účast a pohoštění jsou zdarma.

Barbora Ilič (*1993) je umělkyně, kurátorka a doktorandka na FaVU VUT, jejíž práce se zabývají mocí romantizace a problematikou reparativních tendencí v umění i v širších společenských souvislostech. V jejích dílech se často objevují odkazy na béčkovou kinematografii a hudební popkulturu ve formě low teorie. V současnosti působí v rámci kurátorského kolektivu Cejla a uměleckého kolektivu UglyBrno.

45 000 l: Objem pro angažovanou architekturu je objem vystupující mimo zdi instituce do veřejného prostoru pasáže v centru Brna. Galerie si klade za cíl konfrontovat (se) s každodenní realitou a problémy současné architektury s jejími interdisciplinárními přesahy. Výstavní program hledá aktuální společenské témata, dává je do kontextu města a místa, s čímž souvisí také otázka, jak je vystavovat a komunikovat s kolemjdoucími návštěvníky prostřednictvím formátu výkladní skříně.

Dirt is a Social Construct – Barbora Ilič
12. 3.–7. 5. 2024
Vernisáž proběhla 12. 3. v 18:00
Grafický design: Pavel Holomek @pa.jinac
Kurátorka/produkce: Eva Truncová
Poděkování: Fakulta architektury VUT v BrněVýstava vzniká za finanční podpory Nadace české architektury, Ministerstva kultury ČR, statutárního města Brna a pod záštitou Fakulty architektury VUT v Brně. 45 000 l: Objem pro angažovanou architekturu
49.1927300N 16.6063847E
Po—Ne 00.00—00.00

Instagram 
Facebook 
Grafické podklady 
Fotodokumentace vernisáže  
0 comments
add comment