Pořadatel
Fakulta architektury VUT v Brně - Galerie: 45 000 l: Objem pro angažovanou architekturu

Začátek
út 12.3.2024 18:00

Konec
út 07.5.2024 18:00

Vernisáž
ne 28.4.2024 14:00

VýstavyVložil
FA VUT

zpět na článek
Autorka, umělkyně a kurátorka Barbora Ilič v tematizuje estetiku urbánní patiny a vizuálního smogu na příkladu města Brna prostřednictvím výstavy Dirt is a Social Construct. První letošní výstava v galerii 45 000 l je jedním ze tří vybraných výstavních projektů z mezinárodního Open callu, který proběhl na podzim loňského roku pod záštitou Fakulty architektury VUT v Brně. Liminálním rautem s umělkyní Jarmilou Červenou v rámci Brno Art Weeku 28. 4. 2024 od 14 do 17 hodin oslaví galerie 45 000 l své druhé narozeniny.

Autorská místně-specifická instalace představuje koláže vytvořené ze zastřených reálných polepů brněnských výkladů, které přenáší do nové imaginární situace v průchodu mezi Šilingrovým náměstím a OC Velký Špalíček. Vyzvětšované motivy jsou tu povýšeny na abstraktní obrazce vytvářející kulisu a zároveň i hlavní pohled pro kolemjdoucí návštěvníky. Vedle nich tvoří stěžejní část instalace dva objekty, které na sebe poutají pozornost díky průhledům v polepech. Video na pozadí vyprávěného osobního příběhu dává do kontextu a tematizuje jednotlivé motivy z brněnských opomenutých a vyprázdněných lokalit – takzvaných nemíst, se kterými se dle francouzského antropologa Marca Augého nedokážeme identifikovat anebo k nim pocítit sympatie. Právě na ty se autorka zaměřuje, vytváří si k nim pozitivní vztah a nachází v nich jejich specifickou estetiku, kterou dále rozvíjí. Závěrečný idiom zaznívající ve videu přenese naši pozornost na třešničku na dortu – doslovně vzatý frazém je zhmotněn v dortové instalaci od food stylistky specializující se na tvorbu a design dortů Jarmily Červené. Ten bude ve vitríně v postupném rozkladu do konce výstavy 7. 5. 2024.

“Výstava se zaměřuje na dokumentaci a přivlastnění si "pouliční špíny" a vizuálního smogu ve fázi jeho fyzického rozkladu. Zkoumá spontánně vznikající estetiku rozkládajících se materiálů a jejich druhý život zasazený do vyprávění o konceptu vizuální čistoty.” doplňuje autorka.

Galerie 45 000 l: Objem pro angažovanou architekturu zahájila svou výstavní činnost na festivalu umění Brno Art Week před dvěma lety a na letošním ročníku oslaví v neděli 28. 4. od 14 do 17 hod úspěšný vstup do toho třetího. Doprovodným programem výstavy Dirt is a Social Construct bude Liminální raut, kde si návštěvnictvo bude moc ozdobit, odnést a sníst svůj kousek vizuálního smogu. Akce vzniká ve spolupráci s food stylistkou Jarmilou Červenou a bude se odehrávat v průchodu a přilehlých veřejných prostorách galerie. Vítáni jsou všichni bez věkového omezení, pokud si chcete zajistit místo a svoji porci k dozdobení, dejte nám prosím vědět na email galerie45000l@vutbr.cz. Účast a pohoštění jsou zdarma.

Barbora Ilič (*1993) je umělkyně, kurátorka a doktorandka na FaVU VUT, jejíž práce se zabývají mocí romantizace a problematikou reparativních tendencí v umění i v širších společenských souvislostech. V jejích dílech se často objevují odkazy na béčkovou kinematografii a hudební popkulturu ve formě low teorie. V současnosti působí v rámci kurátorského kolektivu Cejla a uměleckého kolektivu UglyBrno.

45 000 l: Objem pro angažovanou architekturu je objem vystupující mimo zdi instituce do veřejného prostoru pasáže v centru Brna. Galerie si klade za cíl konfrontovat (se) s každodenní realitou a problémy současné architektury s jejími interdisciplinárními přesahy. Výstavní program hledá aktuální společenské témata, dává je do kontextu města a místa, s čímž souvisí také otázka, jak je vystavovat a komunikovat s kolemjdoucími návštěvníky prostřednictvím formátu výkladní skříně.

Dirt is a Social Construct – Barbora Ilič
12. 3.–7. 5. 2024
Vernisáž proběhla 12. 3. v 18:00
Grafický design: Pavel Holomek @pa.jinac
Kurátorka/produkce: Eva Truncová
Poděkování: Fakulta architektury VUT v BrněVýstava vzniká za finanční podpory Nadace české architektury, Ministerstva kultury ČR, statutárního města Brna a pod záštitou Fakulty architektury VUT v Brně. 45 000 l: Objem pro angažovanou architekturu
49.1927300N 16.6063847E
Po—Ne 00.00—00.00

Instagram 
Facebook 
Grafické podklady 
Fotodokumentace vernisáže  
0 komentářů
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.