Česká architektura 2020-2021 - uvedení 22. ročenky

events.form.organizer
Prostor – architektura, interiér, design, o.p.s.

events.form.place
Dominikánská 8, Staré Město, Praha

Start
wed 01.6.2022 19:00

End
wed 01.6.2022 20:00

events.link
www.dominikanska8.cz ...
Book premiere

Czech Republic

Prague

Old City

Pavla Melková
Josef PleskotPublisher
Tisková zpráva
Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na uvedení Ročenky české architektury 2021-2022, 1. června 2022, 19.00, Dominikánská 8, místo vzdělání a kultury při klášteře sv. Jiljí v Praze, barokní refektář (vstup Jalovcová 2).

Novou knihu uvede vydavatelka Dagmar Vernerová a letošní kurátorka ročenky Pavla Melková. Poté bude následovat panelová debata na téma Krása a účelnost v architektuře. Jak se k sobě v architektuře tyto dvě kategorie mají? Je krása čistě subjektivní kategorie? Jak se do jejího vnímání promítá dobový vkus? A jak je tomu s účelností? Je v architektuře možná krása bez účelnosti? Po debatě a přípitku bude následovat prohlídka kláštera s architektem Josefem Pleskotem.

Debatovat budou: Pavla Melková, Josef Pleskot, Michal Škoda, Dagmar Vernerová. Moderuje Petr Vizina

Pavla Melková je architektka a teoretička architektury. Od roku 2011 vyučuje na Fakultě architektury ČVUT, a zároveň od roku 1996 působí v architektonickém ateliéru MCA, který založila spolu s doc. Ing. arch. Miroslavem Cikánem. Je kurátorkou letošní ročenky architektury.
Josef Pleskot je architekt známý např. přeměnou Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě, návrhem průchodu valem v Jelením příkopě na Pražském hradě nebo četnými realizacemi ve městě Litomyšl. K posledním projektům jeho AP ateliéru patří lávka pro pěší přes řeku Otavu v Písku, nový oltář pro Plečnikův kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech nebo právě postupná revitalizace pražského dominikánského kláštera.
Michal Škoda je umělec a kurátor – zprostředkovatel současného umění a architektury zároveň. Vedle své autorské tvorby vede od roku 1997 Galerii současného umění a architektury Domu umění města České Budějovice, kde hostí přední domácí i zahraniční umělce i architekty. Těžištěm jeho zájmu je prostor. V současnosti probíhá výstava jeho volné tvorby v GHMP Zámek Troja.
Dagmar Vernerová je vydavatelka, která se vedle dalších projektů už 22 let věnuje vydávání ročenek české architektury.
0 comments
add comment

Related articles