Stavební úpravy bývalé fary na zařízení pro pobyty osob s poruchami autistického spektra

Stavební úpravy bývalé fary na zařízení pro pobyty osob s poruchami autistického spektra
Spolupráce:Statika – Ing. Martin Kačer, Technický dozor – Ing. Petr Ježek
Address: č. p. 129, Chvalšiny, Czech Republic
Investor:Nadace Adelaida
Project:2015-17
Completion:2017-19
Built Up Area:726 m2
Built Up Space:5588 m3
Price:33 000 000 CZK


Chvalšiny leží mezi Kletí a vojenským prostorem Boletice. Původní obyvatelstvo bylo v r. 1945 vyhnáno a dnes mají jen 1300 obyvatel. Soukromá nadace od Římskokatolické církve koupila faru a zřídila v ní ubytování pro osoby s poruchami autismu – nabídla místo pro jednotýdenní nebo víkendové pobyty, ale také zachránila chátrající kulturní památku. Bývalá fara stojí v centru obce u gotického kostela na půdorysu dvou původních měšťanských domů. Hlavní fasáda se uplatňuje na náměstí a k severu se objekt obrací fasádou slepou, obnaženou v 60. letech 20. století po zbourání sousedního objektu. Sklep a část přízemí domu pochází ze středověku, hlavní část objektu je barokní s klasicistní přestavbou a jeho nejnovější části pocházejí z 19. století a 30. let stol. dvacátého.

Celkový objem a střechy domu zůstaly bez velkých zásahů, na náměstí se přestavba kromě nového barevného řešení fasády neprojevuje. Původní vstupy do objektu i dispoziční a komunikační rozvržení jsme respektovali. V přízemí domu se kromě vstupní části nachází samostatný byt a kaple. Byl doplněn výtah a venkovní schodiště. V hlavním traktu v patře domu je společenská část, jde o prostory výjimečných prostorových kvalit. K dosažení potřebné kapacity 22 lůžek byla hmota severního křídla protažena na úroveň bývalé stodoly a na místě bývalých stájí, chlévů a sýpky vznikly další pokoje.

Do severní obvodové zdi byla otevřena nová okna. V přízemí byly provedeny dvojité větrané podlahy. U kleneb byla doplněna táhla, dřevěné stropy a krovy byly opraveny. Na podlahy byla použita původní prkna, cihelné dlažby jsou ručně vyráběné. Podle inventarizace byly restaurovány truhlářské, zámečnické a kamenické výrobky. Restaurována byla i historická výmalba.

Nové využití vdechlo objektu život a přidalo k celé historii další vrstvu. Na začátku práce panovala obava, že objekt pro klienty s poruchami autismu není vhodný, že se mohou snažit památkový objekt demolovat a že bude pro ně snadné se v objektu sebepoškozovat. V současné době probíhá zkušební provoz a lze konstatovat, že klienti se v domě cítí dobře a spokojeně.
3 comments
add comment
Subject
Author
Date
Krása
Luboš
23.04.20 07:32
ale má chyby
Libor Knot
23.04.20 10:31
Cit!
Vích
23.04.20 11:16
show all comments

more buildings from 4DS spol. s r.o.