Rodinný dům Praha-Dolní Chabry

Rodinný dům Praha-Dolní Chabry
Project:2015
Completion:2017
Area:240 m2
Built Up Area:212 m2


Stavba se nachází na jednoduché, rovinaté parcele v městské části Praha-Dolní Chabry, v nově budované části obce.

Hlavním úkolem architektů bylo navrhnout jednoduchý, čistý, moderní, nízkoenergetický dům. Objekt je opticky rozdělen do dvou střídmých kvádrovitých hmot, které se navzájem prolínají. Provoz domu sice tvoří tři celky (provozní, společenský a klidový), stavbu však lze zvenku vnímat jako silně kompaktní se základním, jednoduchým členěním fasád.

Orientace a přesné umístění stavby vyplývají jak z proporcí parcely a polohy sousedních objektů, tak ze slunečních parametrů na pozemku. Dům je umístěn v severozápadním rohu parcely, což umožňuje snadné napojení na místní komunikaci a inženýrské sítě. Zároveň se tak otevírá do zahrady a jižní část pozemku je maximálně využita. Po stranách, směrem k sousedním objektům, je minimum oken, což zaručuje naprosté soukromí.

Jedná se o jednu bytovou jednotku pro početnější rodinu s jasným zónováním. V přízemí je denní zóna s obývacím pokojem sdruženým s jídelní částí a kuchyňskou linkou. Je zde také umístěna pracovna, na sever orientované technické zázemí a garáž pro dva osobní automobily. Klidovou zónu potom představuje celé první patro, kde nalezneme koupelnu, ložnici s vlastní šatnou a dva dětské pokoje. Komunikace je zde zajištěna pomocí úzké úsporné chodby, do které ústí přímé schodiště ze společenské části v přízemí.

Provozy domu jsou orientovány převážně na jih, což zajišťuje příznivé osvětlení domu. Díky mírnému předsunutí patra nad terasu v přízemí má terasa společně s proskleným obývacím pokojem přirozené stínění.
0 comments
add comment

more buildings from Master Design s.r.o.