Rodinný dům Dobříš

Rodinný dům Dobříš
Completion:2018-19
Area:345 m2
Built Up Area:502 m2
Built Up Space:2114 m3


Zadáním klientů byl bungalov v netradičním pojetí. Chtěli dům, který by je bavil a nabídl jim luxusní bydlení v neokoukaném hávu.
Rovinatý pozemek pro stavbu se nachází na východním okraji obce na prostorné parcele a za jeho východní hranicí se nabízejí nerušené výhledy přes rozlehlou louku do kopcovité zalesněné krajiny.
Okolní pozemky jsou také větších výměr a díky tomu zastavěná oblast působí vzdušně. Příjezdová komunikace příhodně lemuje severní hranici parcely a dům samotný tak příjmá sluneční světlo během celého dne a beze zbytku s ním pracuje. Místní regulativy určují zastavitelnost pozemku a nutnost použití šikmých střech.

Dům samotný je složen ze sestavy tří funkčních těles. Hlavní těleso je ústředním setkávacím prostorem prezentovaným při severní hranici vstupem s veřejnou koupelnou a technickým zázemím, dále na jih pokračující kuchyní s jídelnou a obývacím pokojem. Hlavní denní zóna nabízí vřelé prosvětlení jak ze západu tak i východu přes velkoformátová bezrámová okna. Je to také jediná část domu obsahující druhé patro. Je zde otevřená pracovna vytvořená z galerie a s východem na střešní zahradu. Centrální hmota rozděluje pozemek na dvě části. Východní část obsahuje terasu s velkým jídelním stolem a výhledem do krajiny. Zde rodina snídá a obědvá. Západní část nabízí bazén a relaxační terasu se sedačkou a křesly kde se rodina setkává navečer.
K hlavní hmotě domu jsou přidruženy východní blok – obsahující ložnici rodičů a garáž, a západní blok – obsahující dětské pokoje.

Šikmá střecha na centrální části přechází ve střešní zahradu klesající až na pozemek. Ve spodní části je pod střechou sklad přecházející až ve sklepní prostor.
Na fasádách je použita kombinace omítky a stěrky.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
Pod zelenou střechou?
Martin
25.01.21 11:08
Sklípek
Ivan
25.01.21 04:35
show all comments

more buildings from Master Design s.r.o.