Vitra Conference Pavilion

Vitra Conference Pavilion
Architect: Tadao Ando
Address: Charles-Eames-Straße 1, Weil am Rhein, Germany
Completion:1989-93


To měl jednou japonský architekt-autodidakt a bývalý boxer Tadao Ando přednášku v Basileji. Mezi posluchači byl i ředitel nábytkářské firmy Vitra Rolf Fehlbaum. Po přednášce oslovil Fehlbaum Anda a ten projevil velký zájem o návštěvu ještě čerstvého Vitra Design Museum od Franka Gehryho.
Při prohlídce místa architekta více než zkroucené hmoty muzea zaujal sad třešní, které zrovna kvetly. Fehlbaum navrhnul Andovi, aby pro Vitru postavil na místě stavbu. Původní záměr Japonce - vybudovat zde meditační centrum - Fehlbaum zkorigoval do podoby konferenčního centra, což bylo pro Vitru funkčně přijatelnější.
Tadao Ando vykácel tři třešně a zahloubil konferenční centrum podstatnou měrou pod úroveň terénu. Základní čtvercová forma je odpovědí na ultradynamické dekonstruktivní muzeum a Ando jí vymezil prostor klidu a rovnováhy. Excentricky je do čtverce zasazen kruh, nad nímž vztyčený válec obsahuje komunikační atrium propojující segmentovými schodišti přízemí a suterén. Stavba obsahuje pět různě velkých seminárních místností. Výhled a osvětlení zasedaček je vesměs řešeno prostřednictvím meditačního atria, což nastoluje v interiéru pocit klidu a soustředění.
Materiál je příznačně Andovský. Formálně čisté kompozice ze stěn z pohledového betonu, jehož směs obsahuje mj. popel, což má za následek sametově jemný povrch. Interiéry jsou doplněny dřevem, především na podlahách, a vybavení zasedacích místností pocházejí z dílny Vitry, takže návštěvník může přímo na místě ocenit jeho kvalitu.
Konferenční centrum je první stavbou Tadaa Anda zrealizovanou v Evropě. Získal za něj řadu ocenění a Vitra naplnila svůj marketingový koncept, jehož cílem bylo prostřednictvím význačných architektů a jejich realizací proniknout do podvědomí světové architektonické obce. Gut gemacht.
Jan Kratochvíl, 12.10.2003
0 comments
add comment

more buildings from Tadao Ando