Dům sv. Anna

Dům sv. Anna
Spolupráce:Promed s.r.o.
Address: Hybešova 41, Staré Brno, Brno, Czech Republic
Investor:IMOS development a.s.
Completion:2022
Built Up Area:574 m2
Built Up Space:15698 m3


Plocha ubytovacích jednotek: 1 210 m²
Obchodní plocha: 122,5 m²
Plocha bytů: 1 101,5 m²
Sklepní kóje (skladovací prostory): 121,3 m²
Garáže: 38 míst
Polyfunkční dům sv. Anna se nachází v centru Brna v zastavěné části na nároží ulic Hybešova a Leitnerova. Historicky byl areál na přelomu století vymezen ulicemi Hybešova–Bezručova–Křídlovická, kolem roku 1930 byla proražena uliční fronta a vznikla ulice Leitnerova. Bylo zastavěno levé nároží a postupně levá část ulice. Pravá část zůstala nedotčena a stávající dům č. 41 byl ukončený štítem. V současnosti je pozemek ve středu nově se rozvíjející zástavby, okolí je bohatě občansky vybaveno – v těsné blízkosti jsou školy a zdravotnická zařízení, obchody a restaurace. V dosahu je městská hromadná doprava – tramvajová zastávka Hybešova. Důležitým aspektem je i blízkost rozsáhlého vnitrobloku, v jehož severní části se nalézá největší památný strom města Brna – státem chráněný 34 metrů vysoký platan javorolistý.
Snahou bylo navrhnout esteticky i materiálově kvalitní dům s mnoha zajímavými prvky, jakými jsou např. pravidelné linie oken s parapety s obkladem z režných červených obkladových pásků, průběžné balkony z pohledového betonu, schodišťové stěny ze sklobetonových tvárnic. Dům má obchodní parter s několika obchodními jednotkami, z ulice Leitnerova je umožněn vjezd do podzemních garážových stání.
Záměrem projektu bylo integrovat nový dům do stávajícího kontextu, v němž se objevují domy s typickými znaky brněnského meziválečného funkcionalismu i kvalitní eklektické architektury konce 19. století. Tvarosloví domu tak odpovídá moderním architektonickým trendům a zároveň respektuje atmosféru této části města.
0 comments
add comment

more buildings from RAW