Byt Vinohrady I

Byt Vinohrady I
Completion:2020
Area:88 m2


Fotografie: František Svatoš
Na počátku spolupráce bylo přání investora žít v domě postaveném ve funkcionalistickém slohu. Ve spolupráci s 0,5 Studiem se nalezení takového vhodného bytu podařilo. Ten se nachází v domě z roku 1938 od Ing. Františka Troníčka (mimo jiné spoluautora rondokubistické Legiobanky). Stavba má velké množství dochovaných původních prvků. Dům nebyl od 30. let zásadně rekonstruován a dochovala se tak většina povrchů a detailů. Zadáním investora bylo zrekonstruovat pořízený byt, doplnit jej vestavným nábytkem a přizpůsobit nárokům současného života.

Zásadním požadavkem bylo přetvoření dispozice z původního dvoupokojového bytu s kuchyní na třípokojový s obytnou kuchyní. Kuchyně byla původně v severní části dispozice. Tu se podařilo přesunout do většího jižního prostoru, navázaného na lodžii. V místnosti, s původní repasovanou xylolitovou podlahou, orientované do klidného vnitrobloku je ložnice s vestavnými skříněmi. Všechny místnosti bytu jsou přístupné z prosvětlené vstupní haly. V té je navržen botník s odkládacím prostorem. Jsou zde i původní repasované vestavné skříně. Světlo sem dopadá přes prosklené dveře kuchyně a obývacího pokoje. Všechy dveře a okna jsou repasována, skleněné tabule ve dveřích jsou dopněny novými skly zpracovanými podle dobové technologie. Na halu navazuje i série menších obslužných místností. Jedním z nich je pokoj pro služku, který byl umístěný uprostřed dispozice a prosvětlen pouze oknem na společnou chodbu domu. V této místnosti je nově zbudována šatna. V koupelně jsou použity jednotné bílé obklady, které svým rozměrem 15×30 odkazují k původním opaxitovým obkladům. Drobná mozaika dlažby zase odkazuje k původní dlažbě. Vše je dobře akcentováno antracitovými spárami. Koupelna je doplněna vestavnými skříněmi pro potřeby hygienického provozu. Dispoziční změny jsou navrženy citlivě a nový byt působí autenticky.

Obytná část orientovaná na jih se skládá ze dvou pokojů. Obytná kuchnyně spojena s jídelnou je vybavena utilitární linkou. Důraz je kladen na čistotu provedení a funkčnost. Rastr objevující se v členění kuchyně i obkladu nad pracovní plochou odkazuje na technickou přísnost a řád, typický pro budovy a interiéry tohoto období. V obývacím pokoji je pro klienotovy potřeby navržena knihovna, další vybavení je spíše současný kusový nábytek různých značek a dobový konferenční stolek z ohýbaných trubek.

Navržený vestavný nábytek byl sjednocen bílým matným povrchem. Vytváří tak jednotný vstup rekonstruované "obálky bytu". Volně vložený doplňkový nábytek se majitel rozhodl pro kultovní "kousky" od 50. let po současnost (eams vitra, usm haller system, eiermann, artemide decentrata, artemide eclise, castelli plia, sitzfeldt atd.), doplněn funkcionalistickými kousky (svítidla Napako, původní věšák Mucke Melder aj.

Podlahy z původních parket byla repasovány, zbroušeny a napuštěny tvrdovoskovým olejem. Již v době staby budovy byly úrovně podlahy sjednoceny do jedné výšky bez prahů, tak jak je dnešním standardem.

Dominantu bytu tvoří původní repasovaná okna, která mají nezvykle velký formát (zdvojené rámy spojené – typ rekord). Celá strana bytu orientovaná na jih je prakticky prosklená a tvoří doslova obraz ulice s korunami stromů. Dochovala se také většina původních prvků, které byly pečlivě restaurovány – mosazné kliky, ovládání topení a například sklo leptané klihem – ledové květy. V bytě je původní krytalové/crittallové (podlahové) vytápění, které je od postavení domu v provozu. V bytě tedy nejsou radiátory.

0,5 Studio v citlivé rekonstrukci oživilo interiér z 30. let. V tomto případě se investor sám aktivně podílel na rekonstrukci formou věcných debat, dozorů, koordinací rekonstrukce a vlastním citem pro detail. Erudovaný přístupu investora a důvěra ve spolupráci s architektem jsou vždy dobrým základem k úspěchu - kvalitního výsledku. Prokazatelně kvalitní výstavba z 30. let stále zůstává nedostižena, zvláště v porovnání s dnešní standardní výstavbou. Výšky stropů, použité materiály, dokonalost provedení detailů i celku, nadčasovost a čistota dispozicí mohou i po téměř 100 letech ukazovat dnešnímu stavebnictví záda a současné architekty inspirovat.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
Paměť místa
ježek
15.12.20 02:50
kuchyně
Simona
17.12.20 11:28
show all comments

more buildings from 0,5 Studio