Pítko - výstava soutěžních návrhů před Vřídelní kolonádou

Pořadatel
Kancelář architektury města Karlovy Vary

Místo konání
před Vřídelní kolonádou, Divadelní nám. 2036, Kralovy Vary

Začátek
čt 13.7.2023 17:00

Konec
čt 17.8.2023 18:00

Vernisáž
čt 13.7.2023 17:00

Odkaz
www.facebook.com ...
Výstavy

Karlovy Vary

Oldřich Morys



Vložil
Tisková zpráva
Známe vítězný návrh na nový pitný stojan Vřídla. Do anonymní otevřené architektonicko-výtvarné soutěže odevzdali své návrhy jak karlovarští výtvarníci, tak kreativci z celé České republiky. Téměř tři desítky odevzdaných návrhů nám ukázaly, jak rozmanitý a zajímavý může být přístup k řešení tohoto nového uměleckého díla. Seznámit se všemi soutěžními návrhy můžete na výstavě, která bude zahájena 13. července 2023 v 17:00 hodin přímo na místě, kde bude nový pitný stojan umístěn, tedy před Vřídelní kolonádou (ze směru od Divadelního náměstí). Na vernisáži bude přítomen i autor vítězného návrhu, který nám své připravované dílo představí.
Vřídlo má nejen jedinečné léčivé vlastnosti, ale pramen je také velmi specifický svou teplotou, složením a mocnými usazeninami vřídlovce, které se v jeho okolí tvoří. Odborná porota postupným procesem došla k názoru, že ocení právě ty návrhy, které se specifickými vlastnostmi vřídelní vody pracují, tedy pitné stojany, které do určité míry tvoří příroda sama, a tímto způsobem prezentují přírodní jedinečnost, jež nikde jinde na světě v takové míře není. „Komise, a to závislá i nezávislá, se jednomyslně shodly na vítězném návrhu. Nese jméno Krasavec a jeho autorem je uznávaný umělec Oldřich Morys. Pracuje s myšlenkou proměny v čase a metodou sedimentace. Počítá s tím, že jeho dílo se bude v čase měnit tím, že na něj nechá působit vřídelní vodu. Díky tomu budeme moci během let pozorovat, jak se nové pítko proměňuje, jak mění svou podobu i velikost. To nás přiměje se k pítku opakovaně vracet. Ve finále by mělo být vysoké až čtyři a půl metru,“ informoval uvolněný radní Petr Bursík.
„Monument brutalistní kolonády potřebuje vedle sebe samostatný objekt pitného stojanu, který s ním nebude spojený formou, ale který mu svébytně odolá. Porota hledala objekt blížící se formě šperku a doplnění místa pitným stojanem připodobnila připnutí brože na oděv. Důležitým hlediskem je aktuálnost a práce s přirozeností a podstatou samotného pramene Vřídla. Motiv hledání vztahů přirozenosti je právě tak typický pro dnešní dobu environmentálního smýšlení,“ shrnul hodnocení předseda hodnotící poroty Richard Loskot, umělec, architekt a vysokoškolský pedagog.
Na vítězném objektu porota ocenila především to, že hlavním tvůrcem sochy bude příroda sama, respektive specifické vlastnosti místní vřídelní minerální vody. Dílo pracuje s přirozeným procesem tvorby vřídlovce, který se vytváří v místech kontaktu vyvěrajícího pramene se vzduchem. Dílo postupně, v řádu několika let, vyrůstá na kovové geometrické struktuře a vybuduje „kamennou sochu“. Návrh tak splňuje nejen nároky na opravdu současné aktuální projevy výtvarného umění a zároveň pracuje s veřejností srozumitelným příběhem, který názorně ukazuje, jak se vytvářelo geologické podloží celých Karlových Varů.
Na zahájení výstavy bude kromě autora vítězného návrhu přítomen i MgA. Pavel Karous, Ph.D., člen hodnotící odborné komise, kterého si můžete pamatovat z komentované procházky Vetřelci a volavky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články