Volnočasový areál v Praze v Čakovicích

Volnočasový areál v Praze v Čakovicích
Adresa: Za Cukrovarem, Čakovice, Praha, Česká republika
Projekt:2017
Realizace:2018
Užitná plocha:5600 m2
Zastavěná plocha:1100 m2
Plocha pozemku:6633 m2


Mladí obyvatelé městské části Praha-Čakovice si již delší dobu přáli skatepark, který by jim poskytnul kvalitní prostor k trávení volného času. Městská část vytipovala nevyužívaný pozemek, sousedící se psí loukou. Původní plán městské části bylo plochu vyasfaltovat a umístit na ni dřevěné překážky. Ty ovšem pro venkovní prostředí nejsou vůbec vhodné a v kombinaci s asfaltovou plochou nejsou dostatečně atraktivní pro vyznavače kolečkových sportů aleanipro veřejnost. Proto jsme oslovili vedení městské části a nabídli pomoc při návrhu a realizaci tohoto specifického veřejného prostranství.
Naší největší inspirací je Skandinávie, kde nejsou stavby tohoto typu ničím neohraničené, ale naopak jsou otevřené svému okolí a nijak se neodlišují od normálního veřejného prostranství. Nevytváří dojem nějaké exkluzivity, a tím se veřejnost nebojí takovéto místa navštívit. Proto zde ani nevznikají ghetta a neshromažďují se zde uživatelé drog, jak si mnozí stále představují v případě starých plechových skateparků z 90. let.
V návrhu jsme se snažili co možná nejvíce zachovat atmosféru klidného místa, schovaného za továrnou Baumit, v blízkosti rybníku a zámeckého parku. Proto jsme také zachovali náletovou zeleň, která se na ploše objevila po dobu, kdy byla nevyužívaná. Překážky a prvky pro skateboarding jsme volili tak, aby nenarušovaly svouvelikostí a způsobem, jakým jsou využívány, naši koncepci místa pro odpočinek. Proto se na ploše nachází většinou menší streetové prvky, určené pro začátečníky a technické jezdce. Díky propojení s přírodou a netradičnímu designu parku si však myslíme, že skatepark bude vyhledávaný i pokročilými jezdci.
Na psí louku v zadní části parku se prochází skateparkem dvěma přístupovými cestami vyskládanými z betonové dlažby bez výrazných spár, které by vadily přejezdu na skateboardu. Tímto gestem dáváme jasně najevo prostupnost skrze skatepark a splňujeme dva naše cíle, kterými jsou pohodlné spojení s psí loukou a zachování co možná nejdelší plochy pro kolečkové sporty.
Nejzajímavější překážkou je 15 metrů dlouhý rádius, vyskládaný z betonové dlažby s bazénovým lemem, který je v českém prostředí zatím ojedinělým prvkem. V ploše je umístěn také basketbalový koš pro hráče streetballu. Díky tomu se tak prostranství stane využívané různorodými skupinami obyvatel.
K návrhu skateparku patří i mobiliář (lavičky, stoly, odpadkové koše a stojan na kolo), který použitým materiálemnavazuje na starý industriální areál cukrovaru. Psí louka prošla rekultivací zeleně, dostala nové překážky a zázemí ve formě nového piknikového stolu.
Areál se hned po otevření stal velmi vyhledávaným dětmi, mladistvými, ale i dospělými z blízkého sídliště i z centra Prahy. Nevyužívaná plocha se tak navrátila lidem, a díky nim může tento prostor naplno sloužit svému účelu.
Architektonické studio Unicorn / Unicron
12 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Krásné
David Mareš
20.11.19 07:47
Dotaz
Kryštof Kaiser
01.12.19 02:37
Odpověď
Martin
02.12.19 10:20
upřesnění dotazu
Kaiser Krištof
04.12.19 09:25
neřeknu a nřeknu, vy byste se mi řechtali
Zorka Hejdová
06.12.19 12:21
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od U / U Studio