V7_Underground

V7_Underground
Adresa: Podchod metra Vltavská, Holešovice, Praha, Česká republika
Investor:MČ Praha 7
Realizace:11/2021
Plocha pozemku:1000 m2


Idea řešení: re-place.cz
Supervize: Hana Třeštíková
Stavba: Bonidee
Wall art: Maxo Šimko, Jakub Karlík
Finalizujeme projekt revitalizace podchodů na pražské křižovatce Vltavská. Studujeme, pozorujeme a žijeme městskou realitu. V posledních 10 letech jsme zformulovali a realizovali projekty se širokou základnou, které atraktivně modifikovaly veřejný prostor české metropole. Vždy surfujeme na "trojjediné" spojnici sportu, hudby a výtvarného umění (Bajkazyl, Fuchs2, Holešovická šachta, Altenburg 1964, Bike 7, Bike Jesus, Dvojka a další…).

Na podzim roku 2021 jsme ve spolupráci s MČ Praha 7 proměnili zanedbané podchody na Vltavské v bezbariérový (v rámci střední Evropy unikátní) sportovní spot. Z klasické no-go zóny se rychle stalo místo, které ještě před oficiálním otevřením láká denně stovky návštěvníků.

Starosta Prahy 7 při novinářské prezentaci projektu prohlásil, že "odpudivé podchody na Vltavské dávají poprvé v životě smysl". Je to nadsázka, ale lze ji vzít vážně. Smyslem proměny bylo otočení řetězce – přilákat do místa, kam nikdo nechce (nebo se dokonce bojí) chodit, široké spektrum rezidentů i návštěvníků města. Leitmotivem úvah i procesů bylo, je a bude sdílení. Neměli jsme v úmyslu budovat další uzavřený skate park. Mapovali jsme potřeby všech – žen i mužů napříč generacemi. V jednom okamžiku se protnuly: jenom otevřené sdílení (v tomto případně sdílení sportovního spotu) má šanci probudit v lidech v konturách současného velkoměstského stresu empatii a respekt. A o to zde jde: když se potkáváte, musíte najít cestu, jak spolu vyjít. Jde o leitmotiv každého většího sídla a propojuje Bombaj, Berlín, Sao Paulo i New York.

Byla to výzva – ani my, ani architekti, které jsme oslovili, ani úřady – nikdo neměl zkušenost s parkem kombinujícím skateboarding, boulder a basket, fungující nikoli za plotem, ale na otevřené transportní komunikaci. V labyrintu pravidel jsme společně hledali – a našli – řešení, které lze považovat za "sample" pro další podobné projekty.

Fascinují nás křižovatky coby média současného života ve městech, jehož podobu zásadně určuje doprava. Vltavská je jedním z největších uzlů Prahy - mimořádně přitažlivá permanentním pohybem a mimořádně tíživá jeho externalitami (hluk, smog a další). Chceme podporovat pozitiva a potlačovat negativa.

Stejně jako dopravní pohyb nás fascinuje sport – další médium současnosti. Hledali jsme prostor pro sport, který nepotřebuje složitou a drahou infrastrukturu, ale vrací se ke kořenům. Budujeme "blik" do dětství: sport, provozovaný tam, kde žijeme. Nikoli sport coby místo s trenérem, kam tě musí "hodit" autem někdo z rodičů, ale sport jako model, který svobodně a snadno – najdeš.

Zásadním kritériem byla lehkost. Objevujeme mrtvá místa ve městě a hledáme jejich skrytý potenciál. Nikdy jsme nechtěli bourat a stavět nová řešení. Sázíme na nízké náklady a jemný tuning – chceme vtisknout "nový proud energie" do betonu, který kolem nás stojí desítky let. Překážky a prvky jsme navrhli tak, aby odpovídaly potřebám jak začínajících, tak zkušených jezdců (včetně profesionálů). Kritériem byl předpoklad, že úpravy nepotlačí transportní charakter místní komunikace. Důraz je kladen na barevné provedení, které zlidšťuje masu betonu.

Chceme odstraňovat bariéry: proto jsme navrhli park, který je kvalitně osvětlen a otevřen 24 hodin denně a 365 dnů v roce. Zkušenosti prvních dnů po dokončení stavby naznačují, že záměr se podařil.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od U / U Studio