Veřejná knihovna v Tainanu

Veřejná knihovna v Tainanu
Adresa: No. 255, Kangqiao Blvd., Tainan, Tchaj-wan
Investor:Cultural Affairs Bureau, Tainan City Government, Taiwan
Projekt:2016-2017
Realizace:2017-2020 (otevření 2021)


Projekční tým Mecanoo
Hlavní architektka: Francine Houben
Architekti: Rodrigo Louro, Friso van der Steen, Rodrigo Bandini, Johan Hanegraaf, Rachel Lin, Yuli Huang, Yuanyuan Chen, Natalia Leszcynska, George Orfanopoulos, Antonio Sanna, Wanjen Lin, Yunying Chiu, Tsailing Shih, Eliano Felicio, Nienke Andersson

Projekční tým MAYU architects
Hlavní architekti: Malone Chang, Yu-lin Chen
Architekti: (SD)Ting-yi Lo, Yun-shan Huang, Che-sheng Wang; (DD/CD)Ting-yi Lo, Che-sheng Wang, Chia-ru Lin, Beatrice Cordella, Meng-yue Ruan, Qi-ping Yang, Li-chi Yeh, Ya-zhi Guo, Che-kang liu; (CA)Yun-shan Huang, Chia-ru Lin, Ting-yi Lo, Ya-yun Wang, Wei-chieh Pan, Yun Chen, Ting-yi Li, Cheng-wei Li, Chih-hung Wang, Yung-hsien Fang, Jui-pao Chan, Tien-hsi Hsu, Ya-tieh Yu, Guan-wun Chen, Yu-lun Liang
číst dále
Město Tainan se pyšní bohatou historií, která je ovlivněná různými kulturami. Je to nejstarší město na Tchaj-wanu. Nachází se zde pozůstatky námořního obchodu s Evropou ze 17. století, čínské dynastie Ming a také japonských osad z počátku 20. století. Ve městě se nachází spousta chrámů, včetně slavného Konfuciova chrámu ze 17. století s konzolovými střechami a krásně vyřezávanými stropy. Nová knihovna je inspirována touto historií a místní kulturou. Je také navržena v souladu s tropickým podnebím Tainanu. Stala se centrem kultury, moderního umění, hudby a filmů. Nachází se zde více než milion knih, z nichž více než 16 000 je z období japonské okupace. Knihovna je také vybavena nejnovějšími moderními technologiemi.

Bambusový les
Nejvýraznějším rysem knihovny je její obrácený stupňovitý tvar. Pravidelně rozmístěné štíhlé čtveřice sloupů navozují pocit procházky v moderním bambusovém lese. Na nápadné střeše budovy jsou umístěné svislé hliníkové lamely s vyřezávanými květinovými vzory, které připomínají dekorativní mřížová okna v historickém centru. Lamely filtrují světlo a zabraňují vstupu tepla. Večer je tato jedinečná fasáda viditelná z dálky. Stupňovitá budova nabízí návštěvníkům přístřeší jak uvnitř, tak i venku a vytváří plynulý přechod z exteriéru do interiéru. Pod konzolami se nachází čtyři zapuštěná atria pro venkovní aktivity, přičemž na největším z nich, které je přístupné z náměstí, se konají přednášky, koncerty i výstavy. Při pohledu vzhůru je možné vidět speciální povrchovou úpravu markýz. Jsou to hliníkové panely v barvě šampaň s lineárně stupňovitým reliéfem. Konstrukce knihovny je velmi flexibilní, budova je tím připravena na různé budoucí změny.

Umění a knihy
Ve vnitřním atriu s převýšením přes dvě patra se nachází umělecké dílo od Paula Cocksedge. Jedná se o instalaci bílých listů papíru, které jako když odfoukl vítr. Listy papíru symbolizují svobodu myšlení a radost ze čtení. Umění je vystaveno všude v budově, a to nejen na pohled, ale také na dotykových obrazovkách. Červené sochařské schodiště protíná všechny úrovně a dodává geometrické budově elegantní prvek. Díky jemnému dřevěnému roštu je viditelné ze všech stran. Přízemí je prostorné, průhledné a vzhledem ke dřevěnému provedení také útulné. Nachází se zde vstupní hala, recepce a "obývací pokoj", kde je možné si přečíst noviny a časopisy. Dále jsou v přízemí dotykové obrazovky, pomocí kterých je možné nahlédnout do sbírky knih, a samoobslužné místo k zapůjčení. Níže je umístěna dětská knihovna s nápaditými regály a pod přesahem střechy atrium pro venkovní hraní. V této části se také nachází prostorné studovny s vlastním vchodem, kde mohou studenti studovat po celý den.

Sbírka dědictví
V horních úrovní budovy narazíte nejprve na mediatéku s posezením a výklenky, kde je možné sledovat filmy, a dále na knihovnu pro mladistvé s vlastním salonkem. Nad tím se nachází všeobecná sbírka knih. Kromě toho je v knihovně také celé patro věnované památkové sbírce, včetně výstavy Tainan Memorial, Japonského archivu a knih tchajwanských autorů. Nachází se zde také čtyři venkovní plochy, které jsou upravené jako střešní zahrady, a dále tři multifunkční prostory pro různé workshopy a kavárna. V horní části budovy je divadelní a konferenční sál a kanceláře pro zaměstnance. Z nejvyšších úrovní budovy je krásný výhled na město přes svislé lamely. V neposlední řadě je v budově umístěna umělecká galerie, tvůrčí prostor a knihy s Braillovým písmem. K dispozici je také knihkupectví. Knihy si tedy můžete nejen číst, ale také si je zakoupit.

Program
Knihovna o rozloze 37 000 m² s knihami pro děti, mladistvé a všeobecnými sbírkami, výstavní prostory pro moderní umění a sbírky kulturního dědictví, 24/7 studovna (130 míst), multimediální knihovna, kavárna, divadlo (324 míst), konferenční místnost (123 míst), kanceláře, víceúčelové místnosti, tvůrčí prostor, knihkupectví, archiv, parkovací garáž, čtyři atria, střešní zahrady a náměstí.

přeložila Jana Navrátilová (03.2021)
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Krásný
Tomáš Kaidl
01.04.21 10:58
velmi hezké
Matěj Jerie
01.04.21 09:09
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Mecanoo MAYU architects