Vila BW, Schoorl

Vila BW, Schoorl
Autor: Mecanoo
Adresa: Schoorl, Nizozemí
Projekt:2021
Realizace:2022
Užitná plocha:308 m2


Fotografie: Ossip Architectuurfotografie
Vila BW se nachází severně od Amsterodamu, na okraji chráněné přímořské rezervace, v místě, kde rovinaté poldry přecházejí do kopcovité krajiny písečných dun. Tento přechod je akcentován v atypicky se kroutícím tvaru její sedlové střechy, která je na straně kopcovitých dun sedlová, tradiční pro ulice v kraji Oorsprongweg, kdežto střecha směřující k poldrům je plochá. Místo stavby se promítá i do designu fasády, na níž se mísí mořské a písečné odstíny barev ve formě lesklého keramického obkladu.

Propojení s krajinou
Vila sestává ze tří podlaží a podkroví. Hmota reaguje na svah, který přirozeně přechází ve zvlněnou krajinu s dunami, a díky němuž má jak přízemí, tak suterén vily přímé napojení na okolní terén. Na jihovýchodní fasádě je kontakt s krajinou a svažitou zahradou umocněn proskleným atriem, které přivádí do interiéru dostatek přirozeného světla. Na jihovýchodní fasádě je kontakt s krajinou a svažující se zahradou umocněn velkoformátovým prosklením.

Silné propojení domu a krajiny se propsalo i do vzoru originálního keramického obkladu, který pokrývá fasády i střechu domu. Tento obklad "na míru" z mnohobarevně glazovaných kachliček symbolizuje krajinu přecházející ze zvlněných dun do plochých poldrů, a také vrstvy hlíny přecházející ze světlé do tmavé.

V interiéru jsou všechny obytné prostory uspořádány okolo proskleného atria a dřevem obloženého jádra. Prosklená fasáda přináší obvyklou holandskou transparentnost a přivádí denní světlo do suterénních prostor. Uzavřené jádro, které prostupuje interiérem od suterénu do podkroví, skrývá vertikální komunikace a hygienické zázemí. Design interiéru využívá krásně zarámovaných výhledů do okolní krajiny, za použití dřevěných rámů procházejících skrze tradiční keramický obklad.

Pestrobarevný obklad
Barva a vzhled fasády vyjadřují přechod od dun k poldrům. Monolitická hmota budovy je akcentována svažující se plochou střechy a obvodovými zdi, které jsou pokryty jedním souvislým materiálem - mnohobarevnými glazovanými keramickými obkladačkami. Barevné tóny obkladaček vytvářejí koherentní celek, a zapojují budovu do transformativní krajiny. Užití barev je konzistentní s odstíny okolního prostředí tak, aby byla vila "absorbována" do tohoto proměnlivého terénu. Barevné spektrum návrhu, které zahrnuje 5 odstínů šedé, zelené a modré, tak zrcadlí krajinu s dunami a poldry v různých ročních obdobích.

Glazura na obkladačkách je ostrá, lesklá a má duhový efekt, který na kachličkách vytváří perleťový lesklý vzhled, a také ovlivňuje dopad světla na vzhled fasády a střechy. Prolínání se různých barevných odstínů vytváří různorodou, mnohobarevnou přírodní fasádu a střechu. Aby se zabránilo opakování a zploštění, obsahuje spárořez dostatek variací. Mix odstínů a světelné podmínky zajišťují, že vila vypadá pokaždé jinak, a spoluvytváří tento unikátní a výrazný dům.

Přesný poměr různě barevných obkladaček byl důkladně otestován na fyzických vzorcích. Návrh glazury byl posouzen přímo na místě stavby, s ohledem na barvy, textury a stupně lesku, za použití různých světelných podmínek. Obkladačky jsou skládány vertikálně, kdy viditelné spáry navazují v rovině střechy. Na fasádě, ani na střeše nelze najít ani jeden opakující se vzor. Zaoblená střecha působí díky použité textuře hladší a méně segmentovaná.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Mecanoo