Sportovní hala Szent Gellért

Szent Gellért Terem

Sportovní hala Szent Gellért
Krajinná architektura:Dániel Takács, Dorottya Varró
Adresa: Villányi út 5-7, Budapešť, Maďarsko
Investor:Szent Margit Gimnázium
Realizace:2020


Zapuštění nové sportovní haly a společenského sálu střední školy svaté Markéty Uherské (Szent Margit) do svahu bylo racionálním rozhodnutím z hlediska prostorové využitelnosti i s ohledem na přilehlé okolí. Tímto krokem byla o více než polovinu zmenšena nadzemní část haly, takže je okolí méně rušeno, zatímco plochou střechu může škola využít jako další hřiště. Zahradu, kde se nová stavba nachází, tvořily kdysi udržované terasy, které po druhé světové válce vymizely. Obnova zahrady s přesně definovaným sklonem a terasou pro hřiště má evokovat tohoto dlouho ztraceného společníka neobarokní budovy.
Nová hala je také snadno přístupná ze zadního dvora za školou. Hrací plocha, každodenní vstup a převlékárny leží ve stejné spodní úrovní, zatímco diváci mohou do haly vstoupit z horní galerie. Vstupní prostory tvoří zšeřelé intermezzo mezi venkovním prostorem a prosvětlenou halou, kde jsme prostřednictvím velké prosklené fasády v neustálém vizuálním spojení se školou.
Na stavbu byly použity jednoduché materiály. Betonová konstrukce, která pevně ukotvuje halu v terénu a rovněž nese střešní hřiště, je uvnitř obložena dřevem, které je vyžadováno pro každodenní využití. Záchytná síť venkovního hřiště je nahrazena pozinkovanými trubkami, které dále pokračují před betonovou fasádou a vytváří strohý obklad kontrastující s monumentální zdobnou přilehlou školou.
Építész Stúdió
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
upřesnění názvu
redakce
27.02.21 01:22
pěkné
betonář
02.03.21 09:43
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od építész stúdió kft.