Serpentine Gallery Pavilion 2022

Černá kaple

Serpentine Gallery Pavilion 2022
Autorem jedenadvacátého letního pavilonu pro londýnskou galerii Serpentine je americký umělec Theaster Gates, jemuž při realizaci pomáhal místní architekt David Adjaye. Gates pro svůj návrh čerpal inspiraci ze sakrální typologie kaplí a vysokých pecí ve městě Stoke-on-Trent v hrabství Staffordshire, které proslulo jako kolébka hrnčířství ve Velké Británie.
Dřevěný pavilon s názvem Black Chapel (Černá kaple) má střešní okulus, který ve válcové stavbě navozuje pocit svatyně. U vstupu do pavilonu je umístěn zvon zachráněný z chicagského kostela Svatého Vavřince (Joseph Molitor, 1911), který byl před osmi lety zbořen. Zvon bude ohlašovat začátek jednotlivých představení. Gates doufá, že se jeho krátkodobá instalace stane "prostorem hluboké reflexe a místem, kde lidé najdou odpočinek. Název Černá kaple je důležitý, protože odráží neviditelné části mé umělecké praxe. Tento název bere na vědomí jakou roli sehrála posvátná hudba a posvátné umění v mé umělecké praxi, a kolektivní kvalitu těchto emocionálních a společných iniciativ."
Letní pavilon je pro návštěvníky Kensingtonských zahrad přístupný zdarma a bez předchozí rezervace až do 16. října 2022.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Theaster Gates
Adjaye Associates