Ruby City - centrum současného umění

Ruby City - centrum současného umění
Krajinná architektura:Madrone Landscape
Adresa: 150 Camp St, San Antonio, USA
Realizace:2019
Užitná plocha:1300 m2


Centrum současného umění Ruby City se nachází v San Antoniu v americkém státě Texas. Muzeum o celkové rozloze 1300 m² poskytuje výstavní plochu 930 m², kde může místní komunita spatřit díla amerických i mezinárodně uznávaných umělců. Muzeum vzniklo v roce 2007 na základě představ sběratelky, filantropky a umělkyně Lindy M. Pace (1945-2007). Ruby City tvoří sbírka Lindy Pace, která čítá více než 800 obrazů, soch, instalací a videí.
Nová budova, kterou navrhl renomovaný architekt Sir David Adjaye, byla dokončena v roce 2019 a je součástí rozrůstajícího se kampusu s jednoakrovým veřejným zeleným prostorem Chris Park pojmenovaného na památku syna Lindy Pace. Dále se tu pak nachází umělecké studio a doplňkový výstavní prostor s kurátorským programem na celý rok.
Výstavní budova je koncipována jako kontinuální smyčka: od přízemí přes jednotlivé galerijní prostory v horním poschodí zpět do vstupní haly a dále na venkovní náměstí. Z vnějšku má budova 'těžší' vršek se šikmými fasádami zdůrazňujícími celkové nadzdvižení. Stavba je ukončena dvojicí luceren, které pomáhají zvýraznit střešní linii. Je-li to vyžadováno, přináší střešní lucerny do galerií přirozené denní světlo. Fasády jsou doplněny dvěma otvory s výhledem do Chrisova parku a k potoku San Pedro, čímž propojují budovu s městem San Antonio.
Vnější plášť je z červeně probarvovaného prefabrikovaného betonu vyrobeného v Mexico City. Do výšky 10 stop (3 m) je beton leštěný a kolemjdoucí se tak mohou dotýkat hladkého povrchu; horní část fasády tvoří drsná betonová stěna, ostrá, pokrytá skleněnými úlomky ve dvou odstínech červené barvy. Ve výsledku stavba působí jako drsný, hranatý a jiskřivý kus skály, který byl vystřižen na základě společného dialogu. Hlavním rysem Ruby City je kontrast mezi hladkými a hrubými povrchy.
Adjaye Associates
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Adjaye Associates