Rodinný dům Putim 03

Rodinný dům Putim 03
Realizace:2015
Užitná plocha:157 m2
Zastavěná plocha:251 m2
Obestavěný prostor:535 m3


Potřeba tepla k vytápění: 19 kWh/m²/rok
Objekt je přízemní. V prvním nadzemním podlaží se nachází při severní straně vstup, technické zázemí a zádveří, při západní straně je pak situována garáž a venkovní sklad, které jsou součástí kompaktní hmoty objektu. Zbývající část podlaží tvoří prostor obývacího pokoje, jídelna s kuchyní, ložnice a dva pokoje. Prostor obývacího pokoje a jídelny je propojen se zahradou přes venkovní terasu.

Materiály byly zvoleny tak, aby stavba harmonicky zapadla do okolní přírody. Je zde použit dřevěný obklad ze sibiřského modřínu v přírodní barvě. Střecha je navržena valbová, se skládanou taškovou krytinou se sklonem 30°.

Poprvé když jsem zavítal na pozemek navrženého domu, byl jsem uchvácen odpoledním květnovým světlem i mírně zvlněnou krajinou se soustavou rybníků a řekou Blanicí. Abych mohl dosyta načerpat energii místa, vyšel jsem východním směrem nad pozemek do mírného svahu k lesu s posedem, na který jsem si vylezl a poseděl zde. Pozdní jaro, směs všech vůní a zvuků ve mně začali probouzet první vize nového domu. Klient požadoval přízemní dům, regulativy nařizují valbovou střechu. Mým požadavkem bylo vnést maximum z krásné okolní krajiny do domu a interiér s ní maximálně propojit. Centrem domu je proto rozlehlý multifunkční pokoj (57,3 m²) s kuchyní a jídelnou orientovaný svojí delší stranou na jihozápad do otevřené krajiny se vzrostlými olšemi rostoucích na březích Blatnice. Kratší stranu tohoto prostoru jsem otevřel pomocí rohového okna a posuvného portálu k lesu s již zmíněným posedem. Široký portál umožnil volný nástup přes terasu do zahrady. Jihovýchodním směrem je orientována ještě pracovna (8,5 m²) s francouzským oknem, přes které se dá také vstoupit na terasu. S ní sousedí v severní části domu ložnice se šatnou samostatnou koupenou i odděleným WC (27,8 m²). V severní části domu je ještě hlavní koupelna (7,1 m²), samostatné WC (1,5 m²), vstupní hala (9,5 m²) a technická místnost (5,4 m²) Ze vstupní haly lze spojovací chodbou vstoupit do dvou pokojů (16,25/17,32 m²), které s francouzskými okny s orientací jihozápadním směrem nebo do rozlehlé garáže (40,9 m²), která umožňuje zaparkování dvou silných hřebců a jejíž součástí je i samostatný sklad, nebo dílna (12,7 m²). Do garáže se vjíždí od severozápadu, odkud je situována příjezdová komunikace. Komfort v letním období a ochranu před ostrými slunečními paprsky zajišťují domu přesahy střechy, které zároveň kryjí hlavní terasu na jihovýchodní straně domu. Vytápění domu je zajištěno krbovými kamny a teplovzdušnou jednotkou se systémem zpětného získávání tepla. Teplá užitková voda je ohřívána v el. zásobníku. Energii celý systém čerpá z fotovoltaických kolektorů na střeše domu. Exteriéru domu dominuje výrazná valbová střecha z plochých betonových tašek a fasáda z přírodního dřeva v kombinaci s přírodním kamenem. Výrazným prvkem jsou i rozsáhlé prosklené plochy.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od 3AE s.r.o.