Rodinný dům Božkov

Rodinný dům Božkov
Pozemek se nachází na okraji stávající zástavby a je mírně svažitý. Podél jihozápadní hrany pozemku vede pozemní komunikace, na kterou je pozemek napojen. Podél pozemní komunikace se rozkládají zemědělské plochy. Ze severozápadu pozemek navazuje na stávající zástavbu, která je tvořena objekty pro podnikání a lehkou výrobu. Vzdáleněji se nachází zástavba rodinných domů. Na jihovýchodní straně pozemek sousedí s rodinným domem. Ze severovýchodní strany je pozemek obklopen plochami s krajinnou zelení.
Původně byl pozemek využíván jako zázemí stavební firmy. Po odkoupení zbyl jen prázdný prostor obklopený čtyřmi betonovými stěnami. Taková zvláštní oáza klidu s jihozápadním výhledem, kde lze spatřit horizont s obrazem Plzně, jako na dlani.
Dům je osazen na pozemek tak, že jej rozděluje na dvě části. Na straně jižní výhledovou (repre) část a na straně severní intimnější (hospodářskou).
Objekt je řešen jako horizontálně členěné plochy a vrstvy ložené po vrstevnici, které se navzájem prolínají jak ve vodorovném tak půdorysném směru. Záměrem bylo podtrhnout horizontálu a vypíchnout důležité momenty domu komunikující s horizontem Plzně. 1.NP tvoří podnož celého objektu s vysunutým objemem do prostoru a v 2. NP se nachází „ustupující podlaží“. Vrstvení objemů je řešeno včetně zdi na hranici pozemku od příjezdové komunikace. Zbytek stěn je zachován v původním stavu.
Dispozičně je dům řešen jako dvougenerační objekt se společným krytým bazénem. V 1.NP se nachází byt pro seniory se servisní částí a terasou + servisní částí druhého bytu pro juniory. Tyto dva provozy jsou rozděleny provozem bazénu, který je předsunut před základní hmotu objektu. Vytváří tak výraznou pohledovou osu z interiéru domu do krajiny. V druhém podlaží se nachází byt pro juniory s terasou. Oba byty i bazén mají prosklené plochy denních místností, aby interiér komunikoval s horizontem města. Ten do vnitřku vnáší rozličné nálady díky své proměnlivosti v čase.
projectstudio8
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
aký kontrast
16.01.20 04:57
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od projectstudio8