Pavilon E Kaštanová

Pavilon E Kaštanová
Stavební řešení:LP Staving s.r.o.
Adresa: Centrum bydlení a designu Kaštanová, Tuřany, Brno, Česká republika
Realizace:07/2020 – 04/2021


Fotografie: Lukáš Legi, Petr Šmídek
Centrum bydlení a designu je zastavěným a velmi vytíženým prostorem. V území se střídá původní i nová zástavba showroomů a halových skladovacích objektů. Za dobu existence Centra došlo k jeho výraznému rozvoji, čímž vznikla potřeba vybudovat nový objekt. Pavilon E je usazen na zbytkovou plochu mezi stávající haly a showroomy, uprostřed parkoviště a manipulačního prostoru. Radek Černý z Centra bydlení a designu nás v listopadu 2019 oslovil k návrhu Pavilonu E pro stupeň architektonické studie. Od investora jsme měli při navrhování poměrně volnou ruku. Zadáním bylo navrhnout stavbu s výrazově a materiálově netradičním řešením, která dokáže zaujmout a nadchnout.

Při návrhu jsme vycházeli z prostředí místa stavby. Jeho nestejnorodost a komplikovanost nás vedla k formě, kterou jsme navrhli. V areálu jsme neměli na co navázat, proto jsme se rozhodli odlišit a trochu odvázat. Navrhli jsme halu, která nevypadá jako hala, navrhli jsme okna, která nejsou vidět. Mírně vykonzolovaná loď druhého podlaží nad proskleným nárožím budí dojem, jako by se vznášela.

Předsazená perforovaná fasáda ze stříbrného plechu opticky sjednocuje fasádu, která je pod ní členěna okny do showroomu, administrativní části a skladu. Perforace zajišťuje dostatek světla v interiéru. Zlaté obklady podhledu a rámování vstupů do showroomu navazují na design hlavního showroomu v Centru.

Dispozičně je pavilon E je navržen jako skladovací hala s administrativní vestavbou, a provozně odděleným dvoupodlažním showroomem v nárožní hmotě. Společně s novým objektem došlo i k úpravě přiléhajícího parkoviště. I zde je pracováno s podobnými křivkami jako u stavby.

V únoru 2020 jsme již hotovou studii předali projektantům z LP staving s.r.o., kteří dále zpracovávali náš návrh do prováděcího projektu, nad kterým jsme měli autorský dohled.

Velkou pozornost jsme při návrhu věnovali hledáním vhodného materiálů, kterým bychom ztvárnili zaoblený půdorys stavby a zároveň potlačili halový výraz objektu. Toho jsme docílili design profily Ruukki.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od atelier nla s.r.o.